Çin’den gelen kargo
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyayı tehdit eden Coronavirüs ticari ve sosyal hayatı etkilemeye devam ediyor. PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu’nun açıklamalarına göre Çin’den gelen kargo sayısı %90 azaldı. 

Çin’in Wuhan şehrinde başlayan Coronavirüs salgını günlük yaşamı etkilemeye devam ediyor. Birçok sosyal etkinliğin iptal edilmesine sebep olan Coronavirüs en son Venedik Karnavalı’nın iptal edilmesine sebep olmuştu. Daha önce de Dünya Mobil Kongresi MWC 2020 etkinliğini iptal edildiğini sizlere duyurmuştuk.

Ölümcül Coronavirüsün dünyanın üretim merkezi Çin’de başlamış olması tabii ki teknoloji dünyasını da olumsuz şekilde etkiledi. Birçok marka üretimini durdurdu. Buna ek olarak Çin’den gelen kargo sayısında ciddi düşüş haberi geldi. 

Cinden kargo

Çin’den Kargo %90 azaldı

Yurtdışından en çok alışveriş yaptığımız ülkelerin başında Çin yer alıyor. Virüs, Çin’den yaptığımız bireysel ve kurumsal ithalatı da düşürdü. PttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu’nun açıklamalarına göre, Çin’nden kargo sayısı günlük olarak 10 binin altına düştü. Coronavirüs öncesi ülkemize  100 bin küçük kargo ülkemize giriş yaparken, bu say 10 binin altına düşmüş durumda. 

Çin’den kargo sayısındaki bu düşüşün en büyük sebebi ise Coronavirüsün canlı bir organizma dışında 9 – 10 gün yaşama ihtimalinin olması. Daha önce Timur Akkurt, Prof.Dr. Levent Akın ile yaptığı mülakatta bu konuya dikkat çekmiş, nemli ortamda virüsün yaşam süresine dikkat çekmişti. Buna ek olarak dün gelen haberler virüsün cansız ortamda da 9-10 güne kadar yaşadığına ilişkindi. 

Çin’den gelen kargoları açarken neler yapmalıyız? Videoyu izlemek için tıklayınız. 

Coronavirüs İç Ticareti Artırdı

Hakan Çevikoğlu, dış ticarette gerçekleşen bu sert düşüş sebebiyle, iç ticarette %10-15’lik bir artış gerçekleştiğinin de altını çizdi. Çevikoğlu, yaptığı açıklamada Çin’de üretimin düşmesine de dikkat çekti. Çevikoğlu, Çin’de durdurulan ve yavaşlatılan üretim yüzünden özellikle teknolojik aletler noktasında stokların bitme durumunun ve fiyatlarının yükselmesinin yakın olduğunu söyledi. Son olarak Hakan Çevikoğlu, Çin’de kurmak istedikleri lojistik merkezinin şimdilik askıya alındığını söyledi.  

DJI Dron’lar coronavirüs ile savaşacak

Coronavirüsün yayılmasını önlemek için drone kullanılacak!