Instagram’ın yeni özelliği sayesinde takipçi listenizi düzenlemek ve kişilerinizi ayıklamak artık çok daha kolay olacak.

Ana sayfa algoritmasını değiştirdikten sonra Instagram’da gördüğümüz postlar ve sıklıkları büyük bir değişime uğramıştı. Kullanıcıların gördüğü paylaşımlar kronolojik olarak sıralanmıyor, fazla etkileşim kurduğu ya da yeni takip ettiği kişilerin postları ana sayfasına daha çok düşüyordu. Değişen bu algoritmadan sonra kullanıcılar çok fazla etkileşime girmediği kullanıcıların paylaşımlarını en altta ve genelde en son görebiliyordu.Haliyle çok fazla etkileşime geçmediğimiz ama takip ettiğimiz kullanıcılar bizim için görünmez olabiliyor. Instagram’ın bu yeni özelliği sayesinde ara sıra neden ve nereden takip ettiğinizi hatırlayamadığınız kişileri listenizden temizlemek için üçüncü parti uygulamalarına ihtiyacınız kalmıyor olacak.

Instagram’ın geliştirdiği ve yeni test ettiği bu özelliklikle birlikte artık Instagram’da takip ettiğiniz kişilerde, hangilerinin ana sayfanızda daha fazla görüntülendiğini görebileceksiniz.

Buna ek olarak ‘en az etkileşime geçtiğiniz hesaplar’ kategorisi de Instagram’ın yeni geliştirdiği sistem içerisinde bulunuyor olacak. Hatta Instagram takipten çıkmak daha kolay olsun diye takip ettiğiniz hesaplara ek olarak kategoriler de sunabiliyor. Instagram yeni özelliğinde seyahat, oyun, çizgi roman gibi kategoriler sunuyor olacak, böylece takip etmek istemediğiniz bir kategori varsa hesapları tek tek takipten çıkarmak zorunda kalmayacaksınız.

Bu özellik sadece sizin takip ettiğiniz hesaplar için geçerli olacak, sizi takip eden hesaplar için kategorileşme yapamayacaksınız.

Instagram’ın geliştirdiği yeni özelliğin ne zaman platforma ekleneceği şu an için bilinmezliğini koruyor.