Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dün Muğla’nın Fethiye ilçesinde meydana gelen ve Akdeniz illerinde hissedilen depremde Google Deprem Uyarı Sistemi aracılığı ile bildirim gönderildi.

Google‘ın Deprem Uyarı Sistemi sadece Android akıllı telefonlar için  bulunuyor. Sistem, Akdeniz açıklarında yaşanan deprem öncesinde de çalıştı. Deprem Uyarı Sistemi, birçok kişinin telefonuna sarsıntıdan birkaç saniye önce bildirim yollayarak uyarıda bulundu. Bildirim görüntüleri kısa süre içinde sosyal medyada paylaşıldı. Peki, Google’ın Deprem Uyarı Sistemi nasıl çalışıyor ve nasıl kullanılır? Haberin detaylarını birlikte inceleyelim.

Google Deprem Uyarı Sistemi, Depremden Birkaç Saniye Önce Uyardı

Google Deprem Uyarı Sistemi, merkezi Muğla’nın Fethiye ilçesinde olan 5.9 büyüklüğündeki depremden önce uyarıda bulundu. Kimsenin zarar görmediği depremde yine de bildirimin yaklaşık 10 ila 15 saniye öncesinde gelmesi Android kullanıcılarını sarsıntı için hazırladı. Sistemin gönderdiği uyarı bildirimi, sosyal medyada da birçok kişi tarafından paylaşıldı.

Google’ın Android için Deprem Uyarı Sistemi, akıllı telefonun şarja takılı olduğu durumlarda ivmeölçer ile sismometre görevi görüyor. Böylece çok kısa bir zaman dilimi için bile olsa öncesinde kullanıcılarını deprem için harekete geçiriyor.

Sistemin uyarı bildirimi yollaması için cihazdaki Konum’un da açık olması gerekiyor. Bu sistem, çevredeki herhangi bir sarsıntıyı algılaması için aynı zamanda Konum bilgilerinden de faydalanıyor. Google Android için Deprem Uyarı Sistemi’ni aktif etmek için aşağıdaki adımları izlemek yeterli:

  • Ayarlar
  • Konum
  • Gelişmiş
  • Deprem Uyarıları

Diğer yandan Apple müşterileri iPhone’lar için böyle bir özellik olmamasından dolayı yakındı. Ardından kullanıcılar teknoloji devinden beklentiye girdiklerini de belirtti.

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz bir sistem geliştirdi. Android Deprem Uyarı Sistemi, deprem meydana geldiğinde deprem dalgalarının sarsıntısından korunmak için zaman kazandırmak amacıyla geliştirildi. Ülkemizde de kullanımda olan Google Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde depremden saniyeler önce vatandaşlar uyarılarak daha güvenli bir yere geçmelerini sağlanıyor.

Android deprem uyarı sistemi telefonların “konum” ayarları üzerinden yapılabiliyor. Android işletim sistemi, bu uygulama ile her depremin algılanacağını ise taahhüt etmiyor. Zira telefonunuz yakın çevrenizde 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri size uyarı olarak göndermek için konumunuzu kullanıyor. Bu uyarıları, SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz