Dünyanın en genç üniversite mezunu olmaya hazırlanan Laurent Simons önceki hafta Eindhoven üniversitesindeki eğitimini ailesinin isteğiyle bırakmıştı. Ne yapacağı merak konusu olan Simons öğrenimine ABD’nin en iyi üniversitelerinden birinde devam edecek. 

BBC Türkçe’nin haberine göre baba Alexander Simons, Salı akşamı Hollanda’da katıldığı bir televizyon programında, oğlunun “ABD’nin en iyi üniversitesine gideceğini” söyledi. Ancak isim vermedi.

Eindhoven Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde okuyan ve “mucize çocuk” olarak adlandırılan Laurent Simons, bu yıl başladığı üniversiteyi, her hafta bir sınava girerek, 26 Aralık’tan önce bitirmeyi planlıyordu.

Böylece ailesi Laurent’in 9 yaşında dünyanın en genç üniversite mezunu olmasını hedefliyordu. Ancak Eindhoven Teknik Üniversitesi, aile ile yaptığı toplantıda Laurent’in yeteneklerinin daha fazla gelişmesi için, 2020 ortalarında mezun olmasını önerdi.

Anne ve babası, bu takvimi kabul etmeyerek, Laurent’in okulu bırakmasına karar verdi. Üniversiteye göre, şu anki uygulanan zaten hızlı bir program. Daha hızlısı Luarent’in akademik gelişimi için uygun değil. Okul, “öğrenci mahremiyeti” gerekçesiyle daha fazla açıklama yapmak istemiyor.

Ailenin aldığı, “9 yaşında mezuniyet yoksa, okula devam etmesin” kararının altında, Laurent’e başka üniversitelerden gelen teklifler yatıyor.

Baba Alexander, çocuklarının, bir başka üniversiteden “harika bir teklif aldığını” belirterek, “Eğer Anderlecht’te oynarken Barcelona’dan teklif almışsan bunu değerlendirmemek akıllıca olmaz” dedi. Simons, Eindhoven Teknik’in önerisine uymuş olsalar, Laurent’in 8 ay daha okula devam etmek zorunda kalacağını vurguladı.

9 yaşındaki dahi çocuk üniversiteyi mezun olmadan bırakmıştı

145 IQ’ya sahip olduğu bildirilen Laurent Simons henüz 6 yaşındayken liseye girmiş, ardından Hollanda’nın Eindhoven Teknik Üniversitesi’ne geçen ve en az üç yılda tamamlanan elektrik mühendisliği bölümünü 1 senede bitirme aşamasına gelmişti.

Dahi çocuğun lisans diplomasını almak üzere sadece birkaç sınava daha girmesi ve final projesini tamamlaması gerekiyordu.

Laurent, böylelikle 10. doğum günü olan 26 Aralık’tan önce, rekorun şu anki sahibi Michael Kearney’i geçmek ve ‘en genç üniversite mezunu’ olmak istiyordu.

Şu anda dünyanın en genç üniversite mezunu unvanını elinde tutan kişi, 10 yaşında ABD’deki Alabama Üniversitesi’nden mezun olan Michael Kearney.