Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Kış soğuklarının kapıya dayandığı bugünlerde doğal gaz faturalarında tasarruf etmeyi sağlayacak teknolojilerin önemi de ortaya çıkıyor. Akıllı oda termostatları, evdeki kombiyi cep telefonundan her an ve her yerden kontrol etme imkanı sunarak ısıtma masraflarında %30’a varan tasarruf imkanı sağlıyor. 

Soğuk havanın etkisini göstermesiyle tüketiciler de ısınma giderlerini düşürecek alternatiflere yöneliyor. Teknoloji, her alanda olduğu gibi ısıtma-soğutma çözümlerinde de alternatif uygulamalar ile tüketicilere maliyet düşürme imkanı tanıyor. Bu konuda en yaygın kullanım ise akıllı oda termostatı. Mobil cihazlardan kontrol edilebilen akıllı termostatlar, kullanıcıya ısı kontrol imkanı veriyor ve enerji verimliliği sağlıyor.

Türkiye’de toplam enerji tüketiminin yüzde 34’ü hanelerde gerçekleştiriliyor. Bunun yüzde 55’i ise ısıtma için kullanılıyor. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği’nin (GAZBİR) “2018 Yılı Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Raporu”na göre 2018 yılında Türkiye’de hane başına ortalama doğal gaz tüketimi 905 metreküp olurken, aboneler ortalama bir yılda 1.300 TL doğal gaz faturası ödedi.

Girişim sermayesi fonu Revo Capital’in desteklediği Cosa tarafından yapılan açıklamaya göre akıllı oda termostatı kullanımıyla hane başına yılda 271 metreküp tasarruf etmek mümkün. Buna göre yılda 1300 TL’lik doğal gaz tüketen bir hane, yılda yaklaşık 390 TL tasarruf elde edebiliyor.

Evdeki konforu artıran teknoloji

Akıllı termostat Cosa, evde akıllı enerji yönetimi sağlamak ve sürdürülebilir bir yaşama katkıda bulunmak amacıyla yaratıcı çözümler sunuyor. Evdeki kombi ve klimayı cep telefonu ile her an her yerden kontrol imkanı sağlarken, gerektiğinde dokunmatik ekranı üzerinden de kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Hane içerisindeki sıcaklığı sabit tutarak konforu artıran, dışarıda ya da uykudayken ısıyı düşürerek tasarruf sağlayan otomatik kontrol modu, lokasyon algılama teknolojisiyle aile bireyleri eve yaklaştığında otomatik olarak evin kışın ısınmasını, yazın serinlemesini sağlıyor. Haftalık Planla modu ise hafta boyu rutini belli olan hanelerde düzenli bir planlamayı mümkün kılıyor.