SpaceX Zoom

Evden çalışılmaya ve eğitim görülmeye başlanan bu dönemde, en çok öne çıkan uygulamalar, görüntülü sohbet programları oldu. Bu programlar arasından, son dönemde popüler hale gelen Zoom uygulaması hakkında yine olumsuz bir haber çıktı. SpaceX, Zoom kullanmayı, çalışanlarına yasakladı. 

Coronavirüs sebebiyle birçok insan evlerine kapanmış durumda. Bazı iş yerleri fiziksel bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduklarından ötürü, bugünlerde çalışmaya ara vermiş vaziyetteler. Fakat dijitalleşen ve bilgisayarlara daha fazla bağlandığımız bu günlerde, işler bir şekilde evden yürütülebiliyor. Aynı şekilde üniversiteler dahil olmak üzere okulların da tatil edilmesi ile birlikte, derslerde online platformlara taşındı. Bu olaylar dünyanın çoğu için geçerli hale geldi. Evlerinden çalışan ya da eğitim görmeye devam eden insanlar, toplantılar ve dersler için videolu iletişim uygulamalarına yönelmiş durumda. Hatta devletler bile gerekli olan toplantılarını görüntülü sohbet uygulamaları üzerinden yapıyor. Bu görüntülü konuşmaların yükseldiği günlerde, en çok tercih edilen uygulamalardan biri Zoom oldu. Hatta İngitere Başkanı Boris Johnson bile, kabine toplantısını Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirdi. Ama Zoom popülerliği ile birlikte sorunları da beraberinde getirdi. Çıkan haberler ile birlikte insanların ve şirketlerin güveni, Zoom’a karşı git gide düşüyor. Şimdi de SpaceXZoom kullanmayı çalışanlarına yasakladı.  

Uzay araştırmaları yapan ve ünlü girişimci Elon Musk tarafından kurulmuş olan SpaceX şirketi, çalışanlarına gönderdiği bir mail ile görüntülü sohbet uygulaması Zoom’u kullanmayı yasakladı. Gizlilik ve güvenlik anlamında endişeleri olan SpaceX, çalışanların Zoom yerine alternatif iletişim uygulamalarını ya da e-posta, telefon görüşmeleri ile gerekli olan iletişimin gerçekleştirmeleri gerektiğini söyledi. 

Zoom, Facebook ‘a bilgi kaçırıyor

Zoom, Facebook'a bilgi kaçırıyor

Son zamanların en popüler görüntülü sohbet uygulaması Zoom için ilk olarak Facebook’a bilgi kaçırdığı söylendi. Hatta Kaliforniya Federal Mahkemesi, bu olay sebebiyle Zoom’a dava açtı. Bu gelişmeler üzerine bir açıklamada bulunan kurucu Eric Yuan, bu olaylar için özür diledi. Yapılan açıklamada bu olayın bir hatadan dolayı kaynaklandığı belirtildi. Uygulamanın ilk başında kolay erişim sağlayabilmek için iOS platformuna, Facebook ile hesap açma özelliği yerleştirmişler. Sonradan fark edildiği üzere, Facebook ile hesap açan kişilerin bilgileri, Facebook tarafından izleniyormuş. Bu olayın fark edilmesi ile birlikte Zoom, yeni bir güncelleme ile birlikte iOS platformu için, Zoom uygulaması içerisinden, Facebook bağlantısını kaldırmış. Aktarılan bilgilerin arasında, kullanılan cihazın modeli, işletim sistemi ve zaman bilgileri olduğu söylendi, yani yapılan konuşmaları deşifre eden bir bilgi aktarılmamış.

Zoom, güvenlik açıklarına sahip   

Zoom, güvenlik açıklarına sahip 

Hatta bu olaylar ile birlikte Zoom uygulamasının, macOS cihazlar için daha da tehlike oluşturduğu keşfedildi. Siber güvenlik şirketi VMRay, yaptığı inceleme sonucunda, Zoom’un izinsiz bir şekilde dosya kurduğunu ve bu oluşan güvenlik açığının, kameraya ve mikrofona erişim sağlayabileceğini açıklandı. Kötü amaçlı yazılımların bu açıklardan çok kolay bir şekilde faydalanabileceği, VMRay şirketi tarafından belirtildi.  

Samsung Galaxy Buds Plus İnceleme – Ses Kalitesi Nasıl?

Snapchat, DSÖ ile birlikte koronavirüsle mücadelede yeni filtreler ekledi

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz