Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Google, 3. çeyrekte gelirlerinde büyük bir artış açıkladı. Ürün ve hizmet gelirlerinde artış görse de şirket, hisse başına kazanç beklentilerini karşılayamadı.

Google’ın ana şirketi Alphabet, 2019 yılının 3. çeyreğinde elde ettiği gelirlerinde önemli bir artış olduğunu gösteren mali raporu açıkladı. Şirketin 2018’de 33.74 milyar dolar olan gelirleri, 2019’da %20 artarak 40.49 milyar dolara ulaştı.

Geçen yılki raporda son çeyrekte faaliyet geliri 9.17 milyar dolar, net kar ise 7.06 milyar dolar olarak bildirilmişti. Bununla birlikte Alphabet, 2019 yılının 3. çeyreğinde, geçtiğimiz yılın aynı döneminde olduğu gibi 9.17 milyar dolar net gelir elde etti. Ancak Google, bu yıl her ne kadar iyi bir gelir elde etmiş olsa da, şirket hisse başına kazançta beklentileri karşılayamadı.

Tüm bunların yanı sıra Google, geçen yıl Play Store, Google Cloud kurumsal ve diğer donanım hizmetlerinden toplam 4.6 milyar dolar kazanmıştı. 2019 yılında aynı kaynaklardan elde edilen gelir büyük artış göstererek 6.42 milyar dolar olarak açıklandı.

Yalnızca Google değil, Alphabet’e bağlı diğer şirketler de gelirlerini yavaş yavaş artırıyorlar. Şirket, Fiber ve Verily tarafında 155 milyon dolar gelir elde etti. Ayrıca aynı kaynakların işletme maliyetinde bir önceki yıla göre 989 milyon dolardan 941 milyon dolara hafif bir düşüş görüldü.

Şirketin gelirlerindeki artış büyük ilerleme gösterse de, ilerleyen dönemlerde basın bültenleri ve hissedarlar için elde edilen gelirlerde daha fazla düşüş bekleniyor.