E-ticaret şirketi olan Amazon son bir yıl içerisinden dağıttığı kargo sayısıyla kargo devleriyle yarışır hale geldi. Şirketin, 1 yılda 2,5 milyar kargo dağıtmasının ardından yakın zamanda UPS ve FedEx’i geçebileceği düşünülüyor

Popüler kargo şirketleri UPS ve FedEx’in de içinde bulunduğu listede 4,7 milyar teslimat ile UPS ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 3 milyar kargo teslimatıyla FedEx bulunuyor. Amerikalı şirket Morgan Stanley’in paylaştığı verilere göre ise Amazon’un son bir yılda teslim ettiği kargo sayısı ise 2,5 milyar adet.

Edinilen bir diğer bilgiye göre ise, Amazon kargolarının yüzde 50’sini kendi imkanlarıyla teslim etti. E-ticaret devi özellikle şehir merkezlerindeki teslimatları kendisi teslim ediyor.

Toplanılan verilere göre ise, Amazon’un UPS ve FedEx’i kısa zaman içerisinde yakalayabileceğini gösteriyor. Amazon’un 2020 yılına kadar 10 dolarlık paketlerde 6,5 milyar sayısına ulaşması bekleniyor.

Amazon’un FedEx ile olan hava taşımacılığı sözleşmesinin bitmesinin ardından Amazon 15 yeni kargo uçağı daha almıştı. Şirketin 2021 yılına kadar 70 kargo uçağını daha filosuna eklemesi bekleniyor. FedEx artan rekabet sonrası geçtiğimiz senenin Ağustos ayında Amazon ile olan sözleşmesini yenilememişti. FedEx, daha önce Amazon’un şirket için çok büyük bir müşteri olmadığını, Amazon siparişlerinin, FedEx’in toplam kargo teslimatlarının yalnızca yüzde 1,3’üne tekabül ettiğini söylemişti. Artan rekabet nedeniyle FedEx ve UPS haftanın 7 günü kargo teslimatı yapacaklarını duyurmuştu.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise Twitter hesabından yaptığı bir açıklayla hava taşımacılığı için filosuna 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını duyurmuştu.