Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

4. çeyrek sonuçlarını açıklayan Amazon, hisse başına 6.47 dolar kâr bildirdi. Hisseleri vadeli işlemlerde yaklaşık yüzde 13 değer kazanan Amazon, tekrar 1 trilyon dolarlık şirketler arasına girdi. Hisse fiyatlarındaki düşüş nedeniyle toplam değeri 1 trilyon doların altına inen Google ise şimdilik bu sıfatını kaybetti.

Dünyanın en büyük online alışveriş şirketi Amazon, Noel tatilinin de içinde bulunduğu dördüncü çeyrek rakamları sonrası hisselerinin yaklaşık yüzde 13 artmasıyla yeniden trilyon dolarlık şirketler kulübüne geri döndü.

Amazon dördüncü çeyrek satışlarını yüzde 21 artışla 87.4 milyar dolara çıkardığını, hisse başına 6.47 dolar kar elde ettiğini açıkladı. Şirket ayrıca içinde bulunduğumuz birinci çeyrek için 4.2 milyar dolar gelir tahmin etti. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, şirketin şu anda 150 milyondan fazla abonesi olduğunu bildirdi.

Beklentiler, şirketin satışlarının 86.2 milyar dolar, hisse başı karının da 4.11 dolar olarak gerçekleşeceği yönündeydi.

New York borsasındaki işlem saatinin sona ermesinin ardından yapılan açıklama Amazon hisselerinin vadeli işlemlerde Hisse senetleri uzun vadeli işlemlerde yaklaşık yüzde 13 artışla 2.133.75 dolara yükselmesini sağladı. Amazon hisseleri perşembe gününü hisse başına 1.870,68 dolardan kapamıştı

Bu sert yükselişle Amazon hisseleri Ekim 2017’den bu yana günlük en yüksek kazancı elde etmiş oldu. Hiselerdeki hızlı artışla Amazon bir süre önce dışında kaldığı 1 trilyon dolarlık şirketler kulübüne geri döndü.

Jeff Bezos’un dev e-ticaret ve teknoloji şirketi, sadece e-ticaret alanında faaliyet göstermiyor. Şirket, yapay zeka servisleri, bulut servisleri, online yayın servisleri, video oyun yapımcılığı gibi farklı alanlarda faaliyet yürütüyor.

Google 1 Trilyon Dolar Sınırı Altında Kaldı 

2019 yılı sonuçlarına göre, Apple 1.38 trilyon dolar ile en değerli şirketler arasında ilk sırada yer alıyor. Microsoft ise 1.28 trilyon dolar ile ikinci sırayı alıyor. Google, 0.95 trilyon dolarla dördüncü duruma düşmüş durumda.