Coronavirüs haritası ile virüsün yayılımı online olarak takip edebiliyor

Dünya çapında hızla yayılmakta olan Corona virüsünün etki oranı araştırılırken Hong Kong Üniversitesi’nde matematiksel modelleme yoluyla yapılan bir çalışma, virüsün ortaya çıktığı Wuhan’da 75 bin 800 kişinin salgına yakalanmış olabileceğini ortaya koydu. Araştırma, her 6.4 günde bir salgından etkilenen kişi sayısının ikiye katlandığına işaret etti. 

Çin’den tüm dünyaya yayılmaya başlayan Corona virüsünün etkililik oranıyla ilgili, bir süredir salgını kontrol altına alabilmek adına pek çok çalışma ve araştırma yapılıyordu. Yapılan çalışmalar arasına, Hong Kong Üniversitesi’nde araştırmacıların gerçekleştirdiği bir çalışma sonrası bir yenisi daha eklendi. Yapılan çalışma, virüsün ortaya çıktığı Wuhan’da yaklaşık 75 bin 800 kişinin salgına yakalanmış olabileceği tahminini ortaya koydu.  

Çalışmanın gerçekleştirilmesi için salgının gerçek boyutunu tahmin edebilmek amacıyla matematiksel modelleme yöntemi kullanıldı. Bunun için de araştırmacılar, resmi olarak yayınlanmış Corona virüsü verileri ile ülke içi ve uluslararası seyahat verilerinden yararlandı. Araştırmayı gerçekleştiren yetkililer, salgının ilk ortaya çıktığı 1 Aralık’tan 25 Ocak tarihine kadar virüse yakalanan herkesin virüsü, ortalama olarak yaklaşık 2 veya 3 kişiye bulaştırmış olabileceği sonucuna vardı.  

corona virüsü ile ilgili görsel sonucu

Bununla birlikte, yapılan araştırma salgından etkilenen kişi sayısının Wuhan’da her 6.4 günde bir ikiye katlandığını ve şu ana kadar 75 bin 815 kişinin salgına yakalandığını ortaya koydu. Araştırmacılar tarafından hazırlanan matematiksel modelleme, 25 Ocak’tan beri Corona virüsü vakalarının Wuhan’dan Çin’in diğer tüm büyük şehirlerine yayılmış olduğunu gösterdi.  

Bulaşma oranındaki yüzde 25’lik bir azalma bile Çin’de büyük fark yaratabilir

Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacılar, Wuhan’ın içindeki ve dışındaki geniş salgın alanlarının korunabilmesi için halk sağlığı kontrolü çalışmalarının bir adım ileri taşınması gerektiğini ifade etti. Virüsün bulaşma oranı azaltılırsa salgının Çin genelinde büyüme hızının da azalabileceğine işaret eden uzmanlar, tüm şehirlerde genişletilmiş kontrol çalışmalarıyla hayata geçirilebilecek yüzde 25’lik bir azalmanın bile büyük bir fark yaratabileceğini söyledi.  

Google, Corona virüsü için tarayıcıda acil durum sistemini harekete geçirdi 

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsü salgını sebebiyle acil durum ilan etti!

Corona virüsünün ana kaynağı hakkında resmi açıklama

Trump, Çin’e seyahat etmiş yabancı uyruklu kişilerin Amerika’ya girişini yasaklıyor