Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple’ın yeni katlanabilir ekran patenti ortaya çıktı. Bu patent, yeni bir koruma katmanı içeriyor. Bu sayede mikro çatlak ve kırık kendi kendine onarabiliyor. Aynı zamanda bu patent, çift yöne katlama imkânı da tanıyor.

ABD merkezli teknoloji devi Apple ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Şirketin ABD Ticari Marka ve Patent Ofisi’ne (USPTO) katlanabilir ekran teknolojisi ile ilgili yeni bir patent sunduğu ortaya çıktı. Patently Apple tarafından tespit edilen patent, katlanabilir ekranlı telefonlardaki en önemli sorunlardan bir tanesini ortadan kaldıracağa benziyor.

Katlanabilir ekranlı telefonlar son yıllarda gittikçe yaygınlaşıyor. Fakat bu telefonların çok ciddi bir sorunu var. Katla-aç hareketi sırasında mikro çatlaklar oluşan ekranlar, cihazın ömrünün kısalmasına yol açıyor. Apple ise sunduğu patent ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırabileceğini ifade ediyor.

Apple’ın Kendi Kendini Onaran Koruyucu Katmanı

Ortaya çıkan bilgilere göre Apple’ın patentlediği teknoloji, katlanabilir ekranlara yeni bir koruyucu katman ekliyor. Bu katmanın görevi ise ekran dayanıklılığını arttırmak. Ayrıca bu teknoloji, ekranda meydana gelen mikro çatlakları ve kırıkları kendi kendine onarabiliyor.

Ekranı Katlama Esnasında Oluşan Çatlaklar Kendi Kendini Onarabiliyor

Apple’ın patentindeki dikkat çekici unsurlardan biri de çift taraflı hareket ile ilgili. Apple, geliştirdiğini teknolojinin hem içe hem dışa doğru katlamalarda etkili olduğunu iddia ediyor. Şu ana kadar hem içe hem dışa katlanabilen bir telefon karşımıza çıkmadı. Bu yüzden Apple’ın söz konusu patenti gerçek bir üründe kullanmasıyla benzersiz bir ürünle karşılaşabiliriz.

Katlanabilir iPhone’ların Muhtemel Görüntüsü

Apple gibi büyük teknoloji şirketleri, üzerinde çalıştıkları teknolojiler ile ilgili her yıl birçok patent alıyorlar. Fakat bu patentlerin çoğu bir prototip üzerinde bile denenmeden kalıyor. Bu yüzden Apple’ın böyle bir patent almış olmsı, kesin olarak katlanabilir iPhone tanıtılacağı anlamına gelmiyor. Fakat Apple’ın bu teknoloji üzerine durduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Katlanabilir iPhone’lar hayata geçirilirse Apple büyük bir yenilik yapmış olacak. Apple’ın satın aldığı yeni katlanabilir patenti hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz