Perşembe, Temmuz 2, 2020
Ana Sayfa Haber Black Friday Geçti, Sıra Cyber Monday’de 

Black Friday Geçti, Sıra Cyber Monday’de 

ABD, henüz Black Friday’i geride bırakmışken şimdi de Cyber Monday’e (Siber Pazartesi) hazırlanıyor. Cyber Monday’de de tıpkı Black Friday’de olduğu gibi çılgın indirimler var. Peki Cyber Monday’i Black Friday’den ayıran ne?

Cyber Monday de tıpkı Black Friday gibi ABD’de başlayan büyük indirim günlerinden yalnızca biri. Henüz Black Friday kadar tüm dünyayı kasıp kavurmasa da hatırı sayılır derecede yaygın bir gün. Bugünü diğer günlerden ayıran özellik ise indirimlerin sadece e-ticaret sitelerine özel olması. 

Cyber Monday, Black Friday’den sonraki Pazartesi gününe deniyor ve bugüne özel olarak e-ticaret siteleri büyük indirimlerle müşterilerinin karşısına çıkıyor. Cyber Monday sanılanın aksine ABD’de oldukça popüler. Öyle ki 2018 Cyber Monday’i ABD tarihinin en yüksek online alışverişinin yapıldığı gün olmuştu. Geçen yılın Cyber Monday’inde tam 7,9 milyar dolarlık ürün satılmıştı ve bu rakam ABD için de dünya için de rekor. 2019 Cyber Monday’i için tahmini açıklayan Adobe Analytics, 9,4 milyar dolarlık alışveriş yapılacağı öngörüsünü duyurmuştu. Eğer bu tahmin gerçek olursa ABD için yeni bir rekor gerçekleşmiş olacak. 

Amerika’da e-ticaret platformları, Cyber Monday’i büyük indirimlerle karşılamayı ve geçen yılın rekorunu kırmayı hedefliyor. Black Friday’de aradıklarını bulamayan veya daha makul fiyatlara almak isteyenler ise pazartesi günü e-ticaret sitelerine akın edecek. 

Siber pazartesi kapsamında Amerikalı tüketicilerin en çok akıllı telefon, bilgisayar, iPod gibi ürünlere yönelmesi bekleniyor. Sadece Black Friday’de toplam satışların yaklaşık %40’ı akıllı telefonlardan oluşuyor. Bu rakam 2,9 milyar dolara tekabül ediyor. Bu rakamın Cyber Monday’de artması bekleniyor. 

Cyber Monday, 1 Aralık’ı 2 Aralık’a bağlayan gece saat 00.01’de başlayacak. Amerikalı tüketiciler tam 24 saat sürecek olan kampanya boyunca büyük indirimlerle alışveriş yapabilecek. Fakat tüketicileri bekleyen bir risk ise bazı ürünlerin çoktan tükenmiş veya sınırlı sayıda kalmış olması. Amazon, Best Buy, The Home Depot ve Walmart teknoloji severlerin önümüzdeki 24 saat boyunca en uğrak yeri olacak gibi duruyor. 

Cyber Monday Nedir?

Siber Pazartesi olarak Türkçeleştirilen Cyber Monday, Şükran Günü’nü takip eden ve e-ticaret sitelerinin büyük indirim uyguladığı güne verilen isim. Aynı zamanda Black Friday’den sonraki pazartesi gününe denk geliyor. Büyük indirim dendiğinde akla Black Friday gelse de aslında Cyber Monday de en az Black Friday kadar etkili bir gün. Zira Amerikan tarihinin en yüksek online alışverişi geçen yıl yapıldı. Yani en azından online kategoride Cyber Monday, Black Friday’in önünde.

Cyber Monday 2005 yılından beri Amerika’da aktif olarak uygulanıyor. Hemen hemen tüm büyük online perakendeciler kampanyaya katılıyor ve Siber Pazartesi’de özel indirimlerle tüketicilerin karşısına çıkıyor. Birçok farklı kategoride, değişik indirim oranları uygulanıyor. 

Bununla birlikte, birçok online mağaza aynı zamanda Siber Hafta olarak bilinen günlerde Siber Pazartesi gününde ve sonraki günlerde de indirim uyguluyor. Örneğin geçen yıl Amazon’un resmi Siber Pazartesi çılgınlığı Pazar günü saat 8’de başlamıştı. 

Türkiye’de Siber Pazartesi Uygulanıyor Mu?

Siber Pazartesi, Türkiye’de henüz Black Friday kadar yaygın değil. Daha önce bazı platformlar bu güne özel indirimler düzenlese de henüz bu güne özel istenilen etki yaratılmış değil. Bu sebeple Türkiye’de henüz büyük denli bir bilinirliği yok. Fakat markaların Black Friday’e olan yoğun ilgisi yakın zamanda Siber Pazartesi’yi de Türkiye gündemine sokacakmış gibi duruyor. 

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ESET: Pandemi Sürecinde Her Beş Kişiden Biri Otomatik Sahte Arama Aldı 

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaştığı “Provision Living” şirketi tarafından yapılan anket verilerine göre; pandemi sürecinde her beş kişiden biri COVID-19 ile ilgili olarak otomatik sahte arama aldı.   Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaştığı bir...

Netflix Temmuz Ayı Takvimi Belli Oldu!

Netflix Temmuz ayı takvimi belli oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle bir süre daha evde kalacağımız bu günlerde Netflix, her ay olduğu gibi Temmuz ayında da...

Sosyal Medya Düzenlemesi ile İlgili Detaylar Belli Oldu! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğine yönelik açıklamalarının ardından AK Parti tarafından hazırlanan sosyal medya düzenlemesi ve kanun teklifi çalışmasına...

Size Zafer Kazandıracak Call of Duty Mobile Tüyoları

Tüm dünyada çok kısa bir sürede milyonlarca kişinin vazgeçilmezi olmayı başaran Call of Duty: Mobile’da artık daha fazla başarı mı elde etmek istiyorsunuz? Sizin...

Geliştirilmiş Sesli ve Görüntülü İletişim Aracı: Discord

Discord, 100 milyon dolar yatırımla kullanıcılarının da isteklerini yerine getireceği bir günlük iletişim aracı olmayı planladığını duyurdu. Discord, günlük olarak herkesin kullandığı Whatsapp uygulamasının...