Okuma Süresi
2 dakika

Tüm strateji oyunlarının babası PS4’e geldi. Klavye ve fare olmadan bir TV ekranında Civilization oynamak nasıl bu yazımızda ona bakıyoruz.

PC’de bir süredir kullanımda olan Civilization VI şimdi PS4’te! Büyük medeniyetleri kurmanın ve imparatorluklarını geliştirme sırası artık konsol oyuncularında. Oyuna göz atıp, oyun PC’den konsola nasıl transfer edilmiş bunu inceleyeceğiz.

Sid Meier’ın Civilization oyunları uzun zamandır strateji oyunlarında başı çekmekte ve temel bir rol oynamakta. İlk çıkan 16 bitlik oyun büyük bir çıkış yapmıştı ve bir fenomenin doğuşunu ateşlemişti. Serideki bazı oyunlar diğerlerinden daha iyi karşılandı. Civilization VI, popülerlerliğini korumaya devam ediyor, oyuna gelen genişlemelerin yanı sıra, serideki gelecek oyunlar için kıyaslanacak bazı kriterleri de belirlemiş oldu.

Civilization VI’da oynanışta çeşitli büyük değişiklikler var. PC ve Switch’da oyunu oynama fırsatım oldu, ancak şu anda oyunun gamepad ile kontrolünün nasıl olduğuna bakacağız.

Firaxis, oyunun Switch versiyonu piyasaya sürdüğü için klavye ve faresiz nasıl oynanacağı konusunda deneyime sahipti, ancak yine de dokunmatik ekranın bir faydası olduğu aşikar. Neyse ki dokunmatik kontrollerin kaybı büyük ölçüde hissedilmiyor ve gamepad kullanımına hızlıca alışıyorsunuz. Harita üzerinde sağ analog ile gezebilir ve d-pad’i kullanarak o anda hangi birliğe kitlendiğinizi seçebilirsiniz. Birlikleri yönlendirmek gayet basit, istediğinizi seçin ve hedefe tıklayın. Fare ve klavyeyi özlediğimi pek söyleyemem açıkçası.

Grafik olarak, oyun büyük ekranda iyi görünüyor ve daha fazla detayın iyi sonuç verdiğini ortaya çıkartmak için yaklaştırıp uzaklaştırmak, bazı modellerin büyük ekrandan faydalanması modellemelere ne kadar çaba harcadıklarının ispatı olmuş. Playstation Pro’da 4K desteği ile beraber oyun daha da güzel görünüyor. Ayrıca Switch versiyonundaki gibi bir yavaşlama olmadığını fark ettik ki, PS4’teki oynanış gayet hoş ve pürüzsüz bir deneyim oldu.

PS4’teki Civilization olabileceği kadar iyi bir deneyim olmuş, bu seri önemli bir oyun ve şimdi daha geniş bir kitleye ulaşabilir olması harika bir şey. Eğer genişlemeler ile birlikte almak isterseniz fiyatı biraz yüksek oluyor, ancak bu düzeyde başka bir strateji PS4’te şu anda yok denecek kadar az.

Sonuca bağlıyorum

PC’den konsola mükemmel portlanmış bir oyun olmuş. Sezgisel kontroller ve zengin içerik ile beraber en iyi strateji oyunlarından biri olmuş.

Artılar: Tüm PC içeriğini büyük bir televizyon ve gamepad ile birleştirince mükemmel bir sonuç ortaya çıkmış. Özelleştirilebilir öğeler ve DLC’lerde cabası.

Eksi tarafı; Kontroller, arayüz ve görüntü çok iyi de olsa ilk oynanışta biraz karışık gelebiliyor, alışmak için kendinize zaman vermeyi unutmayın.

Puan: 9.3/10