5 Kasım’da düzenlenen Ericsson Araştırma-Türkiye etkinliğinde bilişim ve teknoloji dünyası bir araya geldi. Etkinlikte araştırma ve geliştirme alanında sektörün önemli isimleri gelecek planlarından bahsetti.

Ericsson, Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı’nın açılışının birinci yılında sektör temsilcilerini bir araya getiren “Ericsson Araştırma Etkinliği”ni düzenlendi. Etkinliğe Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve İsveç Başkonsolosu Peter Ericson’un yanı sıra akademisyenler, operatörler, KOBİ’ler, kamu kurumları ve Ericsson Araştırma yöneticileri de katıldı. Etkinlik kapsamında önümüzdeki on yılı şekillendirecek bilişim teknolojileriyle ilgili en yeni araştırma konuları ve araştırma sonuçları da paylaşıldı. Etkinlikte ‘5G Evrimi ve Ötesi’, ‘Sıfır Dokunuş Otomasyon’, ‘Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ ve ‘Güvenlik ve Güvenilirlik’ konularını içeren çeşitli paralel teknoloji oturumları da yer aldı. 

Ericsson’ın araştırma faaliyetleri kapsamındaki 11’inci ülke laboratuvarı olan ‘Ericsson Türkiye Araştırma Laboratuvarı’ 2018 yılında kapılarını açtı. Açılışından bir yıl sonra Türkiye Araştırma Etkinliği’ne ev sahipliği yapması, laboratuvarın bilimsel üretime, teknolojik bilgi birikimine yaptığı katkıların yanı sıra bilişim sektöründe araştırmaya teşvik etmesi bakımından da önem taşıyor.

Konuşmacılar arasında, Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın da yer aldı. Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Yalçın şu açıklamalarda bulundu: “Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, teknolojik bilgi anlamında geleceğe katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.Bu Laboratuvarın Türkiye’nin geleceğine, girişimci ruhuna ve büyük yeteneklerin ortaya çıkmasına öncülük edeceğine inanmaktayım.” şeklinde konuştu.

Etkinliğe, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet  Fatih Kacır da katıldı. Kacır yaptığı konuşmada Türkiye’deki genç nüfusun Avrupa’ya oranla çok daha fazla olduğunu ve bunun Ar-Ge, inovasyon alanında en önemli avantajlarımızdan biri olarak gördüğünü dile getirdi. Ericsson Araştırma Laboratuvarı’nın ülkemiz için çok önemli olduğunu vurgulayan Kacır, Ericsson’ın dünyada yürüttüğü ileri düzey araştırma çalışmalarından birini de Türkiye merkezli olarak yürütmesine vesile olan TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programının ülkemiz için çok önemli olduğunu ve ilerleyen süreçlerde küresel düzeyde araştırmalarını Türkiye’de yapan yeni firmalar ekleyeceklerini planladıklarını da ekledi.