Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

“Az önce Matrix’te bir kayma oldu. OpenAI, inanılmaz bir ‘şey’ gösterdi ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu lansmanı günlerdir bekliyorduk ve insanın ötesinde bir şeyle karşılaştık. OpenAI’ın yeni harikası GPT-4o’ın karşısında şaşkınlık içindeyiz. Siri gibi uygulamalardan sesli yanıta alışık olduğumuzu sanıyorduk, ancak bağlamdan kopmadan ton değiştirebilmesi, diller arası eşzamanlı geçişi, hızı, insanımsılığı ve espri yeteneği ile tamamen yeni bir seviyeye tanık olduk. Sadece konuşmuyor, görüyor da: çizimleri, denklemleri, fotoğrafları ve hatta VİDEOLARI! Uygulama alanlarının sonsuzluğunu sizin takdirinize bırakmak isterdik, ama biliyoruz ki siz de böyle bir şey ile henüz karşılaşmadınız. Videonuzdan mimiklerinizi analiz edip ruh halinizi anlayabiliyor.

Ve bir adım ötesi, bilgisayarınızdaki ekranı onunla paylaşabiliyorsunuz. Bu, Word’de yazdığınız metni, Excel çizelgelerinizi, yazdığınız kodları, e-postalarınızı – kısacası her şeyinizi – onunla paylaşıp yardım alabileceğiniz anlamına geliyor. Sevgili Timur Akkurt ile ‘YAPAY ZEKADA BU HAFTA’nın son bölümünde eğer bunları yapabiliyorsa resmen işe adam almış oluruz’ diye konuşmuştuk. O adam ya da kadın az önce tanıtıldı. İlginç olan, bu üstün modelin ücretsiz olacak olması. İnsan, paralı abonelikler için ne sunulacağını merak ediyor. Acaba AGI mı geliyor?

Bu yeni modelin API’si de hazır ve kullanıma sunulacak. Müşteri ilişkileri, şikayet yönetimi, resepsiyonlar, danışma deskleri ve daha birçok alanda hızla yerini alacak. 50 dilde konuşabiliyor ve diller arasında kesintisiz geçiş yapabiliyor. Kullandığı dil modelinin bir süredir viral şekilde denenen GPT-2 olduğunu düşünüyorum. LLM’de başka bir boyut ve rakipleriyle açık fark yaratacak.

Elbette detaylar netleştikçe bu model üzerine tekrar tekrar yazacak ve konuşacağız ama bu konudaki ilk yazıyı, az önce Twitter’da paylaşılan Sam Altman’ın yazısının çevirisiyle bitireyim: ‘Bugünkü duyurumuzda vurgulamak istediğim iki şey var. Birincisi, misyonumuzun önemli bir parçası, çok yetenekli yapay zeka araçlarını insanların ellerine ücretsiz olarak (veya çok uygun bir fiyata) sunmaktır. ChatGPT’de reklam ya da benzeri bir şey olmadan ücretsiz olarak sunulan dünyanın en iyi modeline sahip olduğumuz için çok gururluyum. OpenAI’yi başlattığımızda ilk düşüncemiz, yapay zeka yaratacağımız ve bunu dünya için her türlü faydayı yaratmak için kullanacağımızdı. Bunun yerine, şimdi biz yapay zeka yaratacağız ve sonra diğer insanlar bunu hepimizin yararlanacağı her türlü harika şeyi yaratmak için kullanacak gibi görünüyor. Biz bir işletmeyiz ve ücretlendirecek pek çok şey bulacağız ve bu da (umarım) milyarlarca insana ücretsiz, olağanüstü YZ hizmeti sunmamıza yardımcı olacak. İkincisi, yeni ses (ve video) modu şimdiye kadar kullandığım en iyi bilgi işlem arayüzü. Filmlerdeki yapay zeka gibi hissettiriyor; ve gerçek olması benim için hala biraz şaşırtıcı. İnsan seviyesinde tepki sürelerine ve ifade gücüne ulaşmak büyük bir değişim olarak ortaya çıkıyor. Orijinal ChatGPT, dil arayüzlerinde nelerin mümkün olabileceğine dair bir ipucu veriyordu; bu yeni şey içgüdüsel olarak farklı hissettiriyor. Hızlı, akıllı, eğlenceli, doğal ve yardımcı. Bir bilgisayarla konuşmak bana hiç bu kadar doğal gelmemişti; şimdi geliyor. (İsteğe bağlı) kişiselleştirme, bilgilerinize erişim, sizin adınıza işlem yapabilme ve daha fazlasını eklediğimizde, bilgisayarları daha önce hiç olmadığı kadar çok şey yapmak için kullanabileceğimiz heyecan verici bir gelecek görebiliyorum. Son olarak, büyük teşekkürler’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz