Siber Güvenlik Eğilimleri 2021

Siber güvenlik kuruluşu ESET, 2021 yılı için ‘Siber Güvenlik Eğilimleri Raporu’nu yayınladı. Raporda, pandemi ortamının oluşturduğu yeni iş ve ev düzeninde fidye yazılımlarının yükselişe geçeceğine ve karmaşık tekniklere sahip ‘dosyasız zararlı yazılımların’ etkinliklerinin daha fazla duyulmaya başlanacağına dikkat çekildi. 2021’de en çok dikkat çeken konulardan birinin, yetişkinlere yönelik akıllı oyuncaklardaki açıklar olacağının da altı çizildi. 

Siber güvenlik kuruluşu ESET, kısa bir süre önce 2021 yılı için ‘Siber Güvenlik Eğilimleri Raporu’nu yayınladı. Raporda; yeni yılın, fidye yazılımları ve dosyasız zararlıların yükselişi olacağına dikkat çekildi. ESET’in öngörülerini içeren rapor, ‘Belirsiz zamanlarda güvende kalma’ adı altında yayınlandı. Siber tehditlerde; COVID-19 pandemisinin, kullanıcıların yaşama, çalışma ve sosyalleşme tarzını alt-üst etmesinin geniş etkileri de görüldü.  

Dünyanın farklı noktalarında görev yapan ESET güvenlik uzmanlarınca oluşturulan rapora göre; pandemi ortamının oluşturduğu yeni iş ve ev düzeninde fidye yazılımlar, yükselişe geçecek Bununla birlikte; karmaşık tekniklere sahip ‘dosyasız zararlı yazılımların’ etkinlikleri, daha fazla duyulmaya başlanacak. 2021’de en çok dikkat çeken konulardan biri de yetişkinlere yönelik akıllı oyuncaklardaki açıklar olacak. 

İşte 2021 yılının siber güvenlik eğilimleri! 

Siber Güvenlik Eğilimleri

ESET tarafından hazırlanan raporda kendine yer bulan 2021 yılı siber güvenlik eğilimleri ve siber tehditlerle ilgili yeni yılda öne çıkması beklenen başlıklar şu şekilde:

1. Eğilim: Yeni gerçekliği benimseme – siber güvenliğin hayati önemi

COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte kullanıcılar, uzaktan çalışmaya başladı ve bu da daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir teknoloji bağımlılığı oluşturdu. Ofisten kopuş, çalışanlara birçok avantaj sağlasa da şirket ağlarını da saldırılara karşı savunmasız bıraktı. ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, konuyla ilgili “İş ve ev yaşantılarımızın her geçen gün daha fazla bölümü dijitalleştiği için siber güvenlik, iş güvenliği açısından hayati önem taşımaya devam edecektir” tespitini yaptı.

2. Eğilim: Fidye yazılımları – parayı verin yoksa verileriniz sızar

Fidye yazılımı saldırılarının, yeni tekniklerle artması bekleniyor. ESET Güvenlik Uzmanı Tony Anscombe’e göre, veri ve para sızdırma çabaları büyük oranda artma eğiliminde olma niteliği taşıyor. Ancak Anscobe, konuya ilişkin açıklamasında “Şirketlerin, saldırıları engelleyen teknolojiler kullanarak ve esnek yedekleme süreçleri oluşturarak her geçen gün daha akıllı hale gelmelerinden dolayı, kötü aktörlerin çabalarını paraya dönüştürmek ve saldırılarına esneklik katmak için bir ‘B planına’ ihtiyaçları var. Saldırı tekniklerinde değişiklik yapılmasına bağlı olarak eylemlerini paraya dönüştürme başarısı artacaktır. Bu, ne yazık ki 2021’de şahit olacağımıza emin olduğum bir eğilim” ifadelerini kullanıyor.

3. Eğilim: Daha karmaşık saldırı teknikleri – dosyasız kötü amaçlı yazılımlar 

İşletim sisteminin kendi araç ve süreçlerinin sırtından geçinen ‘dosyasız kötü amaçlı yazılım’ saldırıları da yükselişe geçiyor. Özellikle devlet kuruluşları gibi üst düzey hedefleri vurmak için çeşitli siber casusluk kampanyalarında ve kötü niyetli çeşitli aktörler tarafından kullanılan bu teknikler, son zamanlarda büyük ilgi görüyor. ESET Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Camilo Gutiérrez Amaya’ya göre, “Dosyasız tehditler, hızla gelişiyor ve 2021’de bu yöntemlerin, her geçen gün biraz daha karmaşık ve büyük ölçekli saldırılarda kullanılması bekleniyor.”

4. Eğilim: Akıllı yetişkin oyuncaklarındaki güvenlik açıkları

COVID-19 ile ilgili sosyal mesafe önlemlerinin yansıması olarak, global düzeyde cinsellik odaklı akıllı yetişkin oyuncak ve eşyalarının satışında da büyük bir artış olduğu belirtiliyor. Bu hızlı artış, siber güvenliğin daha önce bu konuda hiç olmadığı kadar önem kazanmasına neden oluyor. ESET Güvenlik Araştırmacısı Cecilia Pastorino’ye göre, akıllı cinsellik oyuncakları çağı daha yeni başlıyor. Pastorino ayrıca, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Endüstrideki en son gelişmeler arasında VR (Sanal Gerçeklik) özellikli modeller ve yapay zeka destekli cinsellik robotları yer alıyor. Zaman içerisinde de tekrar tekrar kanıtlandığı gibi, bu kategoride de güvenli geliştirme ve toplumsal farkındalık, hassas verilerin korunmasını sağlamada önemli olacak.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ESET, Restoran ve Otellerdeki POS’ları Hedef Alan Bir Zararlı Yazılım Keşfetti

ESET, Sesli Arama Ayrıntılarını Sızdıran ‘CDRThief’ İsimli Bir Kötü Amaçlı Yazılım Keşfetti 

Güvenli Mobil Bankacılığa Odaklanan ESET Mobile Security 6.0 Çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz