Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Twitter yeni bir özelliğini test etmeye başladı. ‘Topluluklar’ ismiyle anılan Twitter ’ın yeni özelliği Facebook Grupları ve Reddit karışımı bir kullanım sunuyor. Twitter Topluluklar ile belirli ilgi alanlarını belirli gruplarla paylaşmaya olanak tanıyacak. 

Twitter son dönemlerde pek çok yeni özellik tanıttı. Şirket şimdi ise “Communities” yani Topluluklar isimli yeni bir özelliğini test etmeye başladığını belirtti. Kullanıcıların belirli ilgi alanları hakkındaki tweet’lerini gruplarla paylaşan yeni özellik şu an için iOS ve web’te test ediliyor. 

Çarşamba gününden itibaren Twitter kullanıcıları #AstroTwitter, #DogTwitter, #SkincareTwitter ve #SoleFood’u (spor ayakkabı meraklıları için bir grup) içeren ilk Topluluk grubuna davet edilebilir. İnsanlar bir Topluluğa katıldığında, sadece takipçilerine değil, doğrudan diğer üyelere tweet atabilirler. Yalnızca bir Topluluğun üyeleri, diğer üyeler tarafından gönderilen tweet’leri beğenebilir veya yanıtlayabilir.

Facebook’taki grupların ve Reddit’in çalışmasına benzer şekilde, her Twitter Topluluğunun kuralları belirleyebilen ve insanları davet edebilen veya kaldırabilen kendi moderatörleri olacak. 

Topluluklar şu an için test aşamasında

Twitter, kısıtlı bir kullanıcı kitlesini ilk Toplulukları oluşturmaya davet etti ve herkesin kendi web sitesinde kendi Topluluklarını oluşturmak için başvurmasına izin vereceğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, “Topluluklar şimdilik yalnızca davetlidir, ancak insanların parçası olmak istedikleri Toplulukları keşfetmeleri ve bunlara katılmaları için yollar üzerinde çalışıyoruz” dedi. 

Topluluklar, kullanıcılarının medya ve kripto gibi belirli ilgi alanları etrafında uzun süredir niş gruplar oluşturduğu göz önüne alındığında, Twitter için biraz açık bir harekettir. Twitter şimdi bu dinamiği, sonunda mobil uygulamasına ekleyerek resmileştiriyor.

iOS’ta Topluluklara erişimi olanlar, bunlara gezinme çubuğundaki sekmeden erişebilirken, web’deki kullanıcılar kenar çubuğunda bir Topluluklar sekmesi görecektir. Android kullanıcıları ise şimdilik Topluluk tweet’lerini okumakla yetiniyor. Ancak şirket yakında Android ekosistemi için de özelliği erişime açacağını belirtiyor. 

Twitter, sürekli olarak takip edecek alakalı tweetler veya hesaplar bulamayan insanları elde tutmakla uzun süredir mücadele ediyor. Sorunu çözmeye yardımcı olmak için şirket, son birkaç yılda, profesyonel spor takımları gibi takip edilecek konuları önermeye öncelik verdi. Twitter herkesin kendi Topluluklarını oluşturmasına ve kolayca tanıtmasına izin verirse, bu özellik, ana zaman çizelgelerini yoğun bir şekilde düzenlemeye çalışmamış sıradan kullanıcılar için uygulamayı daha çekici hale getirebilir.

Twitter ilk olarak Şubat ayında yatırımcılara yaptığı bir sunum sırasında Topluluklar üzerinde çalıştığını belirtti. Amacının “insanların ilgili toplulukları veya bulundukları coğrafyaları daha fazla hedefleyen konuşmalar oluşturmasını, keşfetmesini ve bunlara katılmasını kolaylaştırmak” olduğunu söyledi. Bu, Toplulukların belirli bir şehir veya mahallede yaşayan insanlar için gruplar önererek Nextdoor gibi uygulamaları da üstlenebileceği anlamına gelebilir. 

İlginizi Çekebilir:

Twitter, Tacizi Önlemek Adına ‘Güvenli Mod’ Özelliğini Test Ediyor

Twitter 2021 Trendler Raporu Yayınlandı: En Çok Neler Konuşuldu Belli Oldu

Tulpar T7 inceleme : Monster Tulpar T7 V22.1 oyun testi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz