Twitter, platformda yaşanan tacizi ve taciz ihtimalini engellemek adına ‘Güvenli Mod’ özelliğini test etmeye başladı. Twitter’ın yeni özelliği sayesinde platformda tacize maruz kalan kişiler biraz rahatlayabilir.

Twitter, platformda yaşanan tacizi ve taciz ihtimalini engelleyebilmek adına bünyesine yeni bir özellik ekleyecek. Twitter’ın ‘Güvenli Mod’ ismiyle andığı yeni özellik sayesinde, hakaret ve nefret içeren sözler kullanan ve bunu tekrarlayan kullanıcılar yedi gün boyunca engellenecek. 

Twitter’ın test etmeye başladığı ‘Güvenli Mod’ ya da ‘Safety Mode’ ile ilgili açıklamalarda bulunan Twitter Ürün Sorumlusu Jarrod Doherty, bazı açıklamalarda bulundu. Doherty: “Amacımız, zararlı açıklamaların yaygınlığını ve görünürlüğünü azaltarak Tweet’lerin alıcı ucundaki bireyi daha iyi korumaktır” dedi.

Şu an için teste tabi tutulacak yeni özelliğin ilk zamanlarda geniş çapta kullanıma sunulmayacağı da belirtildi. Twitter Güvenli Mod özelliğini ilk olarak  yaklaşık 1000 İngilizce dil kullanıcısından oluşan “küçük bir geri bildirim grubu” olarak tanımladığı grup için aktif etti. 

Güvenli Mod nefret ve kötü sözü baz alacak

Güvenli Mod ya da Safety Mode özelliğinde şirket, Twitter’ın algoritmik bir yaklaşım benimseyeceğini ve bir tweet’te nefret söylemi ya da kötü sözü, karşılıksız bahsetmelerdeki ilişkileri inceleyeceğini ve buna göre hareket edeceğini söyledi. Şirket, takip ettiğiniz veya düzenli olarak tweet alışverişi yaptığınız hesapların Güvenli Mod’da engelleme özelliklerine tabi olmayacağını da belirtiyor.

Test grubundaki herkes için Güvenlik Modu, gizlilik ve güvenlik seçeneklerinde açılacak. Özellik etkinleştirildiğinde, hesap önümüzdeki yedi gün boyunca modda kalacak ve yedi günlük süre sona erdikten sonra tekrar hesaplar etkinleştirilebilecek.

Twitter, yeni özelliği oluştururken akıl sağlığı, çevrimiçi güvenlik ve insan hakları uzmanlarıyla konuştuğunu belirtiyor. Twitter’ın danıştığı ortaklar, özellikten yararlanabilecek hesapları aday göstererek ilk test grubuna katkıda bulunmayı başardı ve şirket, yeni ürün testinde kadın gazetecilere ve marjinal topluluklara odaklanmayı umuyor. 

Bu yılın başlarında Twitter, kullanıcıların etiketlenmiş ileti dizilerinden “bahsetmemelerine” (beni bu mention’dan çıkarın) izin verme seçeneğini getirmişti.  Ayrıca kullanıcıların seri tacizciler ilerlemeden önleme yolu da dahil olmak üzere yeni kötüye kullanım önleme özellikleri geliştirmek üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bunların yanı sıra kullanıcılara kötüye kullanımın arttığı dönemlerde durumları etkisiz hale getirmenin bir yolunu verebilecek Güvenlik Modu gibi bir özelliği de ima etmişti. 

“Twitter’dan taciz edilmek” ne yazık ki o kadar da nadir değil. Nefret ve istismar arttığında kullanıcılar platformu tamamen terk etme ya da uzunca bir süre ara verme eğiliminde oluyor. Bu da elbette ki Twitter’ın bunun önüne geçmek adına çalışmalar ve çözümler üretmesine sebep oluyor.

İlginizi Çekebilir:

Twitter 2021 Trendler Raporu Yayınlandı: En Çok Neler Konuşuldu Belli Oldu

Twitter, ‘Süper Takip’ Özelliğini Yayınlıyor

Philips UHD 4K TV : Ambilight TV Philips 58PUS8505 alınır mı? Özellikleri neler?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz