İsmi skandallardan kurtulmayan Facebook’un, ABD’de 29 bin çalışanının kişisel bilgileri çalındı.

Sosyal medya devi Facebook’ta Cambrigde Anlytica skandalından sonra sular durulmuyor. Milyonlarca kullanıcısının bilgilerini başka şirketlerle paylaşan şirket, şimdi ise 29 bin çalışanının kişisel veri ve bilgilerini çaldırdı.

29 bin çalışana ait kişisel veri ve mali bilgilerin sabit diskte bulunduğu, söz konusu sabit diskin Facebook insan kaynaklarından bir kişinin arabasından çalındığı belirtildi. Çalınan bilgilerin yabancı istihbarat ajanlarının eline geçmesinden korkulduğu hakkında bilgiler edinildi. İstihbarat kurumlarının kritik pozisyonda yer alan Facebook çalışanlarına ulaşmaları ve tehdit ederek Facebook’a müdahale etmeleri mümkün.

29 bin çalışanın veri bilgilerinin bulunduğu hard diskin 17 Kasım günü çalındığı ve bu hard diskin çalınıdığının 29 Kasım’da fark edildiği belirtildi. Facebook, çalınan 29 bin çalışan verilerinin hacker’ların eline geçmiş olabileceği konusunda ise uyardı. Yine de çalınan diske ne olduğu şu an için bilinmiyor.

Yabancı istihbarat ajanslarının milyonlarca dolar ödeyebileceği böyle bir veriyi bir Facebook çalışanının hiçbir güvenlik önlemi alınmadan götürebilmesi de dikkat çekti. Facebook ise konuyla alakalı, bu verinin ve sabit diskin ofis binasından dışarı çıkmaması gerektiğini, çalışanın bu işlemi izinsiz olarak gerçekleştirdiğini ifade etti. Otomobilinde hırsızlık yapılan çalışan hakkında ise soruşturma başlatılacağı ifade edildi.

Hırsızların çaldığı diskte yer alan çalışan bilgilerinin ise 2018 yılın ait olduğu bildirildi. Yani diskteki veriler 2018 öncesinde Facebook’ta çalışan ve ayrılan kişilere ait veriler içermiyor.