Apple, AC Wellnes olarak adlandırılan sağlık merkezinde çalışanların ücretsiz olarak genetik test yaptırmasına olanak sağlayacak. Color Genomics iş birliği ile başlayan çalışmada normalde yüksek ücretler istenen testler için Apple çalışanları para ödemeyecek.

Apple’ın Silikon Vadisi’nde çalışma hayatlarına devam eden çalışanlar, kampüs içerisinde bulunan AC Wellnes’da ücretsiz genetik testler yaptırabilecekleri gibi aynı hizmetten çalışanların yakınları da faydalanabilecek. Apple’ın daha önce de AC Wellness sağlık merkezinde şirket çalışanlarına ve onların ailelerine sağlık hizmetleri verdiği biliniyordu. ABD’deki sağlık hizmetlerinin yüksek maliyetli olduğunu düşünürsek çalışanların Apple’ı tercih etmeleri önemli bir kriter.

Son dönemlerde dünya çapında sıkça konuşulan genetik testler, genetik olarak aktarılan hastalıklar ve sağlık problemlerini tespit etmeye yarıyor. Uzmanlar tarafından belirtildiği gibi, genetik testler hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynuyor.

Genetik testler, kişideki gen mutasyonlarını tespit ederek kişinin kanser ya da kalp hastalığı risklerini ortaya çıkarıyor. Hatta test sonuçlarında kişilerin soyuna ve atalarına dair önemli bilgiler de yer alıyor.

Apple’ın çalışanlarına sunduğu ücretsiz genetik test imkanı kullanıcı verilerinin gizliliği söz konusu olduğu için Apple, çalışanlarına test sonuçlarına erişme imkanı sunmuyor. AC Wellnes kliniği Apple’a ait olsa da şirket, sağlık gizliliği kanunlarına uyum sağlayabilmek adına Apple ile Apple iştiraklerini ayırmış durumda.