Özgür ve açık kaynaklı internet tarayıcısı Mozilla Firefox, uygulama üzerinde tamamıyla sesli kontrol sağlayan yeni eklentisini kısa bir süre için kullanıma açtı. Firefox Voice adı verilen eklenti sayesinde tarayıcınızı sesli asistanla birlikte kullanabilirsiniz.

Bilimkurgu filmlerinde görmeye alıştığımız akıllı sistemlerle iletişimimizi sağlayan “sesli arayüzler”, artık hayatımızın bir parçası oldu. Endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti çevremizdeki akıllı aygıtları birbirine bağlarken, tüm bu sistemleri akıllı asistanlar sayesinde sesimizle komuta edebiliyoruz. 2011 yılında Apple’ın Siri adlı asistanını tanıtmasıyla beraber günlük hayatımızda oldukça kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran bu asistanlara ek olarak Mozilla, yeni özelliği ile beraber birçok komutu kolayca verebilmenizi sağlıyor.

Firefox Voice, kullanıcının doğal konuşma dilini algılayabiliyor. Eklentiyi yükledikten sonra sesli komutla web sitelerini kolayca açabilir, sekmeler arası geçiş yapabilir ve gezindiğiniz sayfanın ekran görüntüsü alabilirsiniz. Firefox Voice başlatma ikonu uygulamanın sağ üst köşesinde yer alırken aynı zamanda klavye kısayolu atanarak da kullanılabiliyor.

Firefox Voice tıpkı Apple “Siri”, Google “Google Asistan”, Microsoft “Cortona” ve Samsung “Bixby” gibi çalışıyor. Örneğin “teknosafari web sayfasına git” yada “İstanbulda hava nasıl?” gibi komutları kolayca kullabilirsiniz. Sadece arama motorunda değil ayrıca web sitesinin içindeki işlevleri de yerine getirebilirsiniz. Örneğin, YouTube’da video izlerken videoyu oynatıp, duraklatabilir ve sesi ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefonlardan alışık olduğumuz bir komutu kolaylıkla uygulayabileceğiniz Firefox Voice ile birlikte Mozilla bu rekabette öne çıkmak istiyor. Firefox Voice, Google Cloud Speech hizmetini kullanıyor. Yani ses komutları Google’a gönderiliyor. Ancak Mozilla, Google’ın kayıtlarını tutmadığını belirtiyor.