Cuma, Ağustos 14, 2020
Ana Sayfa Haber Rus ajanlar, Trump'ın azil sürecinin başlamasına neden olan 'Ukrayna şirketini hackledi'

Rus ajanlar, Trump’ın azil sürecinin başlamasına neden olan ‘Ukrayna şirketini hackledi’

ABD Başkanı Donald Trump’ın, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ı istihdam ettiği nedeniyle soruşturulmasını istediği ancak kendisinin azledilme sürecinin başlamasına neden olan Ukraynalı doğal gaz şirketi Burisma Holding , Rus ajanlar tarafından hacklendi.

Area 1’in kurucusu ve eski Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Oren Falkowitz, “Ruslar şirketin kullanıcı isimlerini çalmaya çalışıyorlardı. Başarılı da oldular.” dedi. Rus ajanların hedefinde ne olduğu tam bilinmese de bu saldırı sonucu oluşturulan sekiz sayfalık raporun doğruluğunu teyit etti.

Burisma Holding, Mayıs 2014’te ABD Başkan Yardımcısının oğlu Hunter Biden’i yönetim kurulu üyesi olarak işe aldı. Aradan geçen beş yıldan sonra oğul Biden, 2019’da şirketle yollarını ayırdı.

Hunter Biden’ın kurum içerisindeki pozisyonu yoğun eleştirilere neden olmuş ve bu sebeple ABD Başkanı Donald Trump da 2020’deki başkanlık seçimlerindeki muhtemel rakiplerinden birisi olacak olan Joe Biden’ı köşeye sıkıştırmak için konunun soruşturulmasını istemişti. Fakat bu adım, ‘görevi kötüye kullanmak’ gerekçesiyle Başkan Donald Trump’ın azledilmesinin önünü açtı.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde kamuoyu’nun erişimine açılan ABD Başkanı Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinin kanunlara ve geleneklere aykırı olduğu iddiası Demokratlar tarafından ortaya atıldı.

Area 1’in raporunda, “GRU’nun hacklenmesinin Burisma Holding çalışanlarının yanı sıra şirketin yan kuruluşları ve ortaklarının e-posta, kimlik bilgileri ve şifrelerini çalmak için de tasarlandığı” iddiası yer aldı.

Konuya ilişkin bir değerlendirme de Hillary Clinton’ın seçim kampanyası direktörü John Podesta’dan geldi. Podesta, Clinton’ın 2016 yılında da aynı yöntemle ele geçirildiğini açıkladı.

Oren J. Falkowitz de Burisma’ya yapılan saldırının Clinton’a yapılanla çok benzer olduğunu belirtti. Konu hakkında konuşan uzmanlar ise bu saldırıların zamanlamasının Rus casusların 2020’deki başkanlık seçimi öncesi ‘Joe Biden’ı sıkıştırmak için bir şeyler bulmak’ adına atılmış adım olduğunu düşündüklerini belirtiyor.

Ayrıca ABD’li güvenlik şirketi, Rus ajanları uzun süredir takip ettiklerini de duyurdu. Siyasilerin siber güvenliklerinin sağlanmasının çok önemli olduğuna işaret eden Falkowitz, olayları çoğunun bu yöntemle elde edildiğine değindi.

Joe Biden’ın seçim kampanyası sözcüsü Andrew Bates ise, “Area 1’in raporu hem Donald Trump’ın hem de Rusya lideri Vladimir Putin’in seçimin gerçek tehlikelerini anladığını kanıtlıyor.” dedi.

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Abonelik Hizmetlerini Bir Arada Sunan “Apple One”ı Ekim’de Tanıtabilir

Apple’ın yeni iPhone modelleriyle birlikte, yeni bir dizi abonelik paketini Ekim ayında tanıtacağı iddia ediliyor. Apple One olarak adlandırılan yeni hizmette, kullanıcıların aboneliklerini tek...

Google, Android Telefonların Deprem Takibi Yapacağını Duyurdu 

Teknoloji devi Google, “5.0” üzerindeki Android sürüme sahip olan telefonların deprem takibi yapmaya başlayacağını ve mini bir deprem-ölçer (sismograf) işlevi göreceğini açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Google, özelliğin kullanılabilmesi için dünyadaki tüm Android telefonlardan veri toplayacak. Fakat şimdilik, yalnızca ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki kullanıcılar...

ZTE’nin Dünyanın İlk Ekrana Gömülü Ön Kameralı Akıllı Telefonunun Detayları Ortaya Çıktı

ZTE’nin dünyanın ilk ekranın altına gömülü ön kameralı akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da özellikleri ve tasarımı paylaşılan ZTE...

Telefonda Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri Neler?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital dosyaların boyutları da artmaya başladı. Bazı mobil cihazlar ise yetersiz hafıza kapasiteleri sebebiyle kullanıcıların ihtiyaç duyduğu depolama alanını sağlayamıyor. İşte...

Epic Store Bünyesinde Bulunan 137 TL Değerindeki 2 Oyun Ücretsiz Oldu

Epic Store bünyesinde bulunan 137 TL değerindeki 2 oyun, ücretsiz olarak oyun-severlerin beğenisine sunuldu. Platformda ücretsiz hale getirilen 2 oyunun, "Remnant: From The Ashes"...