Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Gain, Türkiye gündemine ışık tutan çarpıcı içeriklerine bir yenisini ekledi. Ayrıntılar haberimizde

Türkiye, dünyada en fazla mülteci barındıran ülke konumunda. Suriye’deki kriz başta olmak üzere çevre ülkelerdeki iç çatışmalar ve istikrarsızlıklar Türkiye’nin mülteci nüfusunu artırmayı sürdürüyor. Diğer yanda ise merak ve tartışma dinmiyor. Kim bu mülteciler? Burada nasıl hissediyorlar? Kalmak mı yoksa ülkelerine dönmek mi istiyorlar? Yaşadıkları yerdeki yerel halkla nasıl ilişki kuruyorlar?

Konu, iki bölümde ele alınıyor

Gazeteci Nimet Kıraç tarafından, Osman Çetinkaya yönetmenliğinde hazırlanan Gain Orijinal yapımı “Çok Yakın Çok Uzak”, Suriyeliler, Afganlar, Afrikalılar ve diğerlerinin Türkiye’deki hikâyesine ışık tutuyor. Birer hafta arayla iki bölüm olarak yayına girecek “Çok Yakın Çok Uzak’ın” yayınlanan birinci bölümü, başta Kilis ve Gaziantep olmak üzere Suriye sınırına komşu illerdeki durumu hem sığınmacı Suriyelilerin hem de bölge halkının açısından aktarıyor. İkinci bölüm ise diğer milletlerden Türkiye’ye gelen mültecilerin durumuna ışık tutacak.

Gain’deki diğer içerikler

Gain’deki göç ve mültecilik meselesine değinen diğer içerikleri şu şekilde paylaşabiliriz:

  • Üç yabancı sanatçının ülkesindeki şartlardan kaçıp İstanbul’da başladıkları yeni hayatı anlatan “I am İstanbullu”
  • Savaş karşıtı olan veya mesleğini objektif bir şekilde hakkıyla yapmaya çalıştığı için ülkesinden kaçmak zorunda kalan Rus gazetecilerin İstanbul’daki hikâyelerine odaklanan “İstanbul’a Sürgün”
  • Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkarak Libya ve oradan Avrupa’ya ulaşmak için çölü geçmeye çalışan Afrikalıların mücadelesini aktaran “Tenere”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz