Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

Havaların soğumaya başladığı bu günlerde hafta sonunu evinde geçirmeyi planlayanların seveceği bir listeyle karşınızdayız. Güzel bir hafta sonu etkinliği için gişede başarılı olamasa da kült yapımlar arasına giren filmleri listeledik. İşte; ‘Gişede başarıyı yakalayamayan kült filmler.’ ‘Gişede başarılı olamasa da sonradan kült olan filmler.’ ‘Kült filmler.’ ‘Gişede beklenen başarıyı yakalayamayan 9 kült film.’ ‘Gişe başarısızlığından sonra kült olan filmler.’ ‘Gişede hayal kırıklığı yaşatmış kült filmler.’

Bir filmin gişede başarısız olması her zaman kötü olduğu anlamına gelmez. Özellikle bazı filmler gişede başarıyı yakalayamamasıyla şaşırtıyor. İşte, gişede hak ettiği değeri göremese de şimdilerde kült olan o filmleri bir liste halinde hazırladık. ‘Gişede başarıyı yakalayamayan kült filmler.’ ‘Gişede başarılı olamasa da sonradan kült olan filmler.’ ‘Kült filmler.’ ‘Gişede beklenen başarıyı yakalayamayan 9 kült film.’ ‘Gişe başarısızlığından sonra kült olan filmler.’ ‘Gişede hayal kırıklığı yaşatmış kült filmler’ tüm detaylarıyla yazımızın devamında.

Gişede Başarıyı Yakalayamayan Kült Filmler

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

  • Fight Club 
  • Leon: The Professional 
  • The Big Lebowski 
  • The Shawshank Redemption 
  • Memento
  • Blade Runner 
  • Event Horizon 
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Dredd 
Fight Club

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

Gişede hayal kırıklığı yaşatan ama sonradan kült olan filmler listemizde ilk sırada Fight Club yer alıyor. Türkçe adı Dövüş Kulübü olan ve müzikleriyle de akıllarda yer eden filmin yapım yılı 1999 ve IMDb puanı ise 8.8. Chuck Palahniuk tarafından yazılmış aynı adlı romandan uyarlanan filmin başrollerinde ise Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter gibi dev isimler var. ‘Dövüş kulübünün ilk kuralı, Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır’ sloganını hayatımıza katan film, kafası karışık bir genci ve onun etrafında gelişen olayları konu alıyor. Kronik uykusuzluk çeken karakter, bir terapi grubuna katılır ve burada Marla ile tanışır. Tüketici kültürüne eleştiri niteliği taşıyan film, döneminde gişe başarısını yakalayamasa da bugün kült film denilince akla ilk gelenlerden.

Leon: The Professional 

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

Listemize ikinci sırada Leon: The Professional ile devam ediyoruz. Sting’in Shape of My Heart adlı mükemmel şarkısını bize kazandıran filmin yapım yılı 1994. Jean Reno ve Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı filmde, karakterlerin tarzı da bugüne kadar ticari anlamda epey bir kullanıldı. Öyle ki en çok da saçı ve kolyesiyle dikkatleri çeken Mathilda karakterinin tarzı pek çok gencin de tarzı oldu. Filmde, 12 yaşındaki Mathilda öldürülen küçük kardeşinin intikamını almak için profesyonel bir tetikçi olan Leon ile iş birliği yapar. Aynı zamanda Mathilda, kendisine ilk kez iyi davranan biriyle karşılaşmıştır ve bunun karşısında kayıtsız kalamayarak kendisinden yaşça büyük olan Leon’a aşık olur. Filmin hikâyesi ise bu sevgi ve intikam çerçevesinde gelişir.

The Big Lebowski 

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

The Big Lebowski izleyicilere sinema dünyasında görebileceğimiz en tuhaf karakterlerden birini sunuyor. Jeff Bridges’i başrolde izlediğimiz 1998 yapım olan film, önce isim benzerliğiyle başlayan fakat daha sonra Lebowski’nin kendisini olayların ortasında bulmasını konu alıyor.

The Shawshank Redemption 

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

Listemize Türkçe adı Esaretin Bedeli olan The Shawshank Redemption ile devam ediyoruz. Film, Andy ve Red adlı iki mahkumun hapishanede kurdukları dünyayı konu alıyor. Tim Robbins ve Morgan Freeman’ı izlediğimiz filmde hayata bağlı bu karakterlerin parmaklılar ardından kaçışına da tanık oluyoruz.

Memento

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

Yapım yılı 2001 olan ve kült filmler arasında yer alan Memento hikâyesi gereği de en dikkat çeken filmlerden biri. Film, kısa süreli hafıza kaybı yaşayan Leonard Shelby’nin, karısını öldürenlerin peşine düşmesini konusuna taşıyor. Leonard, geçmişi hatırlasa da zaman zaman hafıza kaybı yaşayabiliyor ve her şeyi unutabiliyor. Buna karşılık karakterin bulduğu çözüm ise; kendisine küçük notlar bırakmak.

Blade Runner 

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

1982 yılında çekilen Blade Runner, 2019 yılında dünyanın distopik bir yaşam alanı haline geldiği evrende geçmektedir. İnsan türünden ayrılamayan robotların olduğu filmde bolca aksiyon yer alıyor. Filmin bir de Ryan Gosling’in başrolünde olduğu versiyonu bulunmaktadır. Birincisi gibi henüz kültler arasına girmese de Blade Runer 2049, ilk filmdeki hikâyenin 30 yıl sonrasını konu alıyor. Dolayısıyla ilk filmden sonra ikinci yapıma da devam edebilirsiniz.

Event Horizon 

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

1997 yapımı olan Event Horizon’la 2049 yılına gidiyoruz. Event Horizon 2040 yılında uzay araştırmaları yapan bir gemidir. Uzaya gönderilen bu gemi kaybolmuştur ve bilim insanları gemiyi aramak için bir ekip gönderir. Fakat, ekip için bu yolculuğun sonunda geriye dönmek düşünüldüğü gibi kolay olmayacaktır.

Scott Pilgrim vs. the World

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

2010 çıkışlı olan Scott Pilgrim vs. the World, Scott Pilgrim adlı çizgi romandan uyarlanmıştır. Filmde Scott, Ramona Flowers adlı bir kıza aşık olur ve yedi kötü eski sevgilisini yenmek zorundadır. Film, özellikle de Ramona karakterinin ilginç saç renkleriyle akıllarda iz bırakanlardan.

Dredd 

Gişe Başarısızlığından Sonra Kült Olan Filmler

Listemizde son sırada 2012’de vizyona giren bilimkurgu türündeki Yargıç Dredd yer alıyor.  Filmin konusu dünyanın atom çağına girdiği bir gelecekte geçiyor. Bu dönemde ciddi bir nüfus yoğunluğu ile insanlar megapollerde yaşamaktadır. Polis güçleri ise bu dünyada oldukça acımasız ve her suça ağır cezalar vermektedirler. Filmin asıl karakteri ise baş Yargıç’lardan olan Dredd’dir.

İlginizi Çekebilir:

Netflix Türkiye Ekim 2021 Takvimi – Netflix Ekim Programı

Netflix Hayran Etkinliği ‘TUDUM’ Detayları Paylaşıldı!

TCL 20SE PUBG oynatır mı? Kamerası Nasıl? TCL 20 SE inceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz