Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İspanya merkezli sipariş teslimat girişimi Glovo, Türkiye’nin de içinde bulunduğu dört ülkede operasyonlarını durdurma kararı verdi. Şirket başta Türkiye olmak üzere, Mısır, Uruguay ve Porto Riko’dan çekilecek.

2015 yılında Barselona’da kurulan İspanyol şirket, mobil uygulamasıyla talep üzerine istenen birçok şeyi ürünü kuryeyle teslim ediyor. Yiyecekten market alışverişine, hediyelik ürünlerden kahveye birçok ürün siparişi verilebilen girişim 2018 yılında Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Ancak Glovo, Türkiye pazarında bekleneni bulamadı ve diğer bölgelerdeki kârlılığını artırmak amacıyla Türkiye’den çekildiğini açıkladı.

Bu karar, şirketin global liderlik pozisyonunu konsolide etme ve kaynaklarını kısa vadede kârlılığa erişebileceği bölgelere kaydırma stratejisini gerçekleştirme amacıyla verildi.

Glovo kurucu ortağı ve CEO’su Oscar Pierre, “Bu dört pazardan çıkış yapmamız; Güneybatı & Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika bölgelerinde liderliğimizi güçlendirmemizi ve en geç 2021 başında ulaşmak istediğimiz kârlılık hedefimize ulaşmamızı sağlayacak” dedi.

‘Bu kararı vermek bizim için çok zor oldu’

Glovo kurucu ortağı ve CEO’su Oscar Pierre, şunları söyledi:

“Özellikle Türkiye gibi başarılı bir operasyon yürüttüğümüz bir ülkede bu kararı vermek bizim için çok zor oldu. Ancak bu dört pazardan çıkış yapmamız; Güneybatı & Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika bölgelerinde liderliğimizi güçlendirmemizi ve en geç 2021 başında ulaşmak istediğimiz kârlılık hedefimize ulaşmamızı sağlayacak.

Glovo olarak birinci sınıf bir kullanıcı deneyimi ile kuryelerimize, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki tüm kuryelerimize, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yoğun emekleri, bize olan bağlılıkları ve süregelen destekleri için teşekkür ettiğimizin bilinmesini isterim.”

Birkaç hafta daha aktif

Şirketten yapılan açıklamaya göre; aktif olduğu 22 ülkenin 17’sinde pazar lideri konumunda. 2019 yılında karlılığa erişen anavatanı ve en büyük pazarı İspanya’dan sonra Glovo’nun hedefi 2021 başından itibaren global çapta karlılığa ulaşmak. Uygulama önümüzdeki birkaç hafta boyunca Türkiye, Mısır, Uruguay ve Porto Riko pazarlarında aktif kalmaya devam edecek. Bu geçiş sürecinde Glovo kuryelerine, müşterilerine ve iş ortaklarına destek olmaya devam edecek.

”Geldikleri gibi gitmeselerdi”

YemekSepeti ve Banabi’nin CEO’su Nevzat Aydın ise Glovo’nun Türkiye’den çekilme kararı için Twitter üzerinden yorum yaptı. Aydın’ın ”geldikleri gibi gitmeselerdi” yorumu sosyal medyada çok fazla etkileşim aldı.

 

Glovo, 1 milyar dolarlık değeri aştı