Ortaya çıkan bilgilere göre Huawei, 2023 yılında 12 ve 14nm işlemcilerini duyurabilir.

2020 yılının başlarında ortaya çıkan çip krizi ile çiplerin hayatımızdaki önemli yerini görmüş olduk. Akıllı telefonlardan otomobillere ve üretim bantlarına kadar birçok alanda kullanılan çipler, günümüz dünyasının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Tabii mühendisler de sürekli olarak bu çipleri daha verimli ve güçlü yapmak için sürekli çalışıyorlar.

Diğer yandan akıllı telefon üreticileri de yavaş yavaş kendi bağımsız çiplerini geliştirme çalışmalarına başladı. Bu sayede üreticiler kendi sınırlanırı belirleyip kendi akıllı telefonlarını diğer markalardan üstün kılmayı hedefliyor. Huuawei’nin ise bugün tamamen farklı bir alanda kullanılmak üzere kendi işlemcilerini geliştireceği ortaya çıktı.

12 ve 14 nm İşlemciler, IoT Cihazlar İçin Üretilecek

Geçtiğimiz günlerde OPPO, tamamen bağımsız bir şekilde kendi işlemcisini üretmeye başlamıştı. Bunu daha önce Samsung ve Huawei’de denemiş fakat başarısız olmuşlardı. Bu yüzden TSMC çatısı altında lisanslı çipler ürettirmeye başlamıştı. Huawei hakkında yakın zamanda ortaya çıkan iddialara göre ise şirket çok yakında 12 ve 14 nm işlemcilerinin üretimine bu yıl içinde başlayacak.

Geçtiğimiz hafta TSMC’nin 3 nm çip üretimine başlamasının üzerine bu gelen bilgiler Çinli teknoloji devinin birkaç yıl geriden geldiğini düşündürtse de aslında olay çok daha farklı. TSMC ve diğer firmalar ağırlıklı olarak akıllı telefonlar için işlemci geliştirirken Huawei’nin 12 ve 14nm işlemcilerini IoT (Internet of Things) cihazlar için geliştireceği iddia ediliyor. IoT cihaz kategorisinin içinde akıllı saatlerden tutun da modemlere ve hatta akıllı ev sistemlerine kadar internete bağlanabilen ve içinde çip bulunduran tüm cihazlar bulunuyor.

Ortaya çıkan sızıntılara göre Huawei, 12 ve 14 nm’lik yeni işlemcilerini şu an birçok telefonda gördüğümüz 4 ve 5 nm’lik mobil işlemciler kadar güçlü yapmak için yüzlerce mühendisle birlikte çalışıyor. Tüm bunların yanı sıra bu işlemcileri en erken 2024 yılının ortalarında göreceğimiz de konuşulan iddialar arasında bulunuyor.

Huawei’nin çıkarmaya hazırlandığı 12 ve 14 nm’lik işlemciler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Şirketin bu çipleri 4 ve 5 nm’lik mobil işlemciler kadar güçlü yapmak istemesi sizce başarılı olarak sonuçlanacak mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz