Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Elektrikli otomobil teknolojisindeki gelişmeler her geçen gün hız kazanmaya devam ediyor. Özellikle çevre açısından hassas olan kullanıcılar tarafından tercih edilen elektrikli otomobiller konusunda önemli atılımlar yapan markalardan birisi ise Hyundai. Firma, son olarak şarj konusunda önemli bir işe imza attı.
Elektrikli otomobil piyasasında önemli gelişmeler sağlayan markalardan birisi olan Hyundai, şimdi de elektrikli otomobillerin otomatik olarak şarj edilmelerini sağlayan bir robot geliştirdi. Söz konusu şarj robotu sayesinde elektrikli otomobil sürücüleri araçlarından aşağıya inmeden şarj işlemini gerçekleştirebilecekler. İşte detaylar!

Araçtan İnmeden Şarj Edebileceksiniz!

Hyundai’nin elektrikli otomobiller için geliştirmiş olduğu şarj robotu sayesinde artık aracınızı şarj etmek için istasyonda arabanızdan inmenize gerek kalmayacak. Çünkü yeni şarj robotu sayesinde şarj portu, araca otomatik olarak takılabilecek. Yapay zeka destekli şarj robotu, tek kollu bir robot ve 3 boyutlu kameralara sahip. Şarj için istasyona gelen otomobili otomatik olarak algılayan robot, tüketicinin şarj kapağını açması ile birlikte harekete geçiyor ve şarj aletini araca takıyor. Bu sayede sürücünün şarj için aşağıya inmesine ve aracını kendi çabasıyla şarj etmesine olan ihtiyaç da ortadan kalkıyor.

Etkinlikte Duyuruldu

Elektrikli otomobil piyasasına dair önemli bir payı bulunan Güney Koreli şirket Hyundai, son olarak gerçekleştirdiği bir etkinlikte şarj robotuna ilişkin gelişmeleri duyurdu. Yapay zeka destekli ve 3 boyutlu kamera destekli robot, gerçekten de elektrikli otomobil kullanan sürücülerin hayatlarını kolaylaştıran bir yenilik. Otomotiv devi marka tarafından geliştirilen robot, IONIQ 6’da test edildi ve test aşamasına ait görüntüler de söz konusu etkinlikte paylaşıldı. Paylaşılan videoya göre, aracın öncelikle otonom park sistemi devreye alınıyor, ardından ise otomatik şarj işlemleri gerçekleştiriliyor. Uzun vadede bakıldığında ise otonom araçların ileride kendiliklerinden istasyonlara gelerek Hyundai şarj robotu ile şarj olup yeniden eve döndüklerini bile görebiliriz. Diğer yandan kimi elektrikli araç kullanıcıları robotun olumsuz hava koşullarından etkilenip etkilenmeyeceğini de merak edebilir. Bu konuda hemen şunu söyleyebiliriz ki, IP65 sertifikası ile su ve toza karşı direnç sağlayan robot, tüm hava koşullarında kullanıma uygun olarak tasarlandı.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz