Okuma Süresi
2 dakika
Coursera tarafından yapılan son araştırmaya göre yalnızca iki yıl içerisinde yapay zeka ve dijitalleşme alanlarının yeni istihdam alanları oluşturacağına dair veriler elde edildi. Buna göre yapay zeka alanında yaşanan son gelişmeler her ne kadar işsizlik endişesi yaratsa da diğer yandan yeni istihdamlara da neden olabilir.
Yapay zeka alanında yaşanan son gelişmeler, günlük hayatı adım adım daha da kolaylaştırırken diğer yandan da birçok sektörde işsizlik kaygısının artmasına neden oluyor. Özellikle tekrarlanan işlerin yapay zeka teknolojileri tarafından yapılabilecek olması bu anlamdaki endişeleri artırıyor. Ancak Coursera tarafından yapılan araştırma bu konuda daha farklı verileri de ortaya koymuş durumda. İşte detaylar!

2025 Yılına Kadar Yeni İş Alanları Oluşacak

Dünyaca ünlü popüler çevrimiçi kurs programı olan Coursera, yapay zeka teknolojisindeki gelişmelerin istihdam üzerindeki etkilerine ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi. Buna göre dijitalleşme, veri ve yapay zeka konularındaki gelişmeler 2025 yılına kadar 97 milyona kadar yakın yeni iş alanları yaratacağını ortaya koydu. Bunun yanı sıra 85 milyon işin de değişeceği tahmin edilen bilgiler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmaya göre Ortadoğu bölgesinde yaklaşık olarak 29 milyon işten yaklaşık %17’si, otomasyon tarafından yerinden edilme riskiyle karşı karşıya. Hem de on yıldan daha kısa bir süre içerisinde. Perakende, seyahat ve medya sektörlerindeki yer alan işler ise en yüksek riski taşıyor.

İş Bulmada Önemli Veriler

Coursera’nın düzenlemiş olduğu Yükseköğrenimi İyileştirmede Endüstriyel Mikro Beceri Yeterlilik Sertifikalarının Rolü Raporu, Türkiye dahil 11 ülkede gerçekleştirildi. 5 bine yakın öğrenci ve işverenle yapılan anketlerle elde edilen rapor ise yalnızca yapay zeka alanına ışık tutmadı. Bununla birlikte öğrenciler için de tavsiyeler sunan veriler yer aldı. Söz konusu verilere göre Türkiye’deki öğrencilerin %90’ı, üniversitelerin geleneksel diplomaları ile birlikte ayrıca Google ve Meta gibi şirketlerden de profesyonel sertifikalar almanın önemine inanıyorlar. Bunların işverenler nezdinde öne çıkmalarına ve mezun olduklarında iş bulmalarına yardımcı olacağını düşünüyorlar. Bunu destekler nitelikte bir veri de Türkiye’deki iş verenlerden. Türkiye’deki işverenler işe alım esnasında iki aday arasında karar verirken profesyonel sertifika sahibi olan adayın işi alma şansının yüzde 90’dan fazla olduğunu düşünüyorlar.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz