Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Algoritmik sabit coininin çökmesi nedeniyle kripto para piyasalarında yüz milyarlarca dolarlık zarara neden olan Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon için Interpol devreye girdi. Dünyanın her yerinde kırmızı bültenle aranıyor!

Kripto para borsaları günden güne büyüyor. Bu büyüme, yatırımcıların artık farklı yatırım araçlarından ziyade kripto para borsasını tercih etmeleri sayesinde yaşanıyor. Teknolojinin yatırımla birleştiği nokta sayılan kripto para borsaları, yatırımcıların güvenliklerini sağlamayı görev bilse de, farklı yollarla zor duruma sokabiliyor.

Bu durumun bir örneği geçtiğimiz dönemlerde yaşandı. Terra adlı şirkete ait coin Luna, algoritmalarının kurbanı olarak, bir gecede milyonlarca dolar sattı ve ne yazık ki çöktü. Bu çöküşten tüm kripto para yatırımcıları etkilendi. Elbette en büyük zararı Luna yatırımcıları gördü. Olayların ardından Güney Koreli yetkililer, Terra kurucusu Do Kwon’un yargı önünde hesap vermesini sağlamaya çalıştı. Ancak tüm çabalara rağmen Do Kwon yakalanamadı. Bunu üzerine Interpol devreye girdi.

Çöküşün Sebebi Neydi?

2022’nin başından beri genel anlamda düşüş eğilimi gösteren kripto para piyasaları, bundan birkaç ay önce ciddi bir çöküş yaşadı. Bu çöküşün nedeni, Terra (LUNA) ekibinin sabit kripto para birimi UST’ydi. Algoritmik olarak 1 dolara endekslenen kripto para birimi, 1 dolarda kalabilmek için milyarlarca dolarlık LUNA sattı. Bu satış, sadece birkaç ay önce 100 doların üzerinde fiyatlanan LUNA’yı 0,0001 dolara kadar düşürdü. Tüm bunlar, dünyadaki tüm kripto para yatırımcılarını doğrudan veya dolaylı olarak etkiledi.

Interpol’un Politikası Ne?

Birçok kripto para yatırımcısını zarara uğratan şirket Terra’nın kurucusu hakkında GÜNEY Koreli yetkililer tarafından yakalama kararı çıkarıldı. Ancak büyük bir ihtimalle Do Kwon yurt dışına çıkmayı başardığı için yakalanamadı. Hatta bir dönem kendisinin Singapur’da olduğu söylenmişti, ancak Singapurlu yetliler bu haberi doğrulamadı. Bunun üzerine devreye Interpol girdi.

Interpol, Terra kurucusu Do Kwon’u yakalayabilmek için kırmızı bülten yayınladı. Bülten sayesinde Do Kwon dünyanın her yerinde aranacak. Gittikçe daralan çember sayesinde de kısa sürede yakalanacağı tahmin ediliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz