Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Bornova Belediyesi, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak ve engellilere kolaylık sağlamak amacıyla Dijital Sınıf Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında 6-12. sınıflarda okuyan 60 bine yakın öğrenci, uzaktan erişimle dersleri izleyip soru çözebilecek

Bornova Belediyesi tarafından 2003 yılından bu yana hizmet veren Gençlik ve Eğitim Merkezi, “Dijital Sınıf Projesi” kapsamında uzaktan eğitim dönemine geçti. Proje kapsamında öğrenciler internet üzerinden dersleri izleyebilecek ve soru çözebilecek.

Öğrenciler dijitalsinif.bornova.bel.tr adresine giderek dersleri izleyebileceği gibi, AppStore ve Google Play’den indireceği Dijital Sınıf uygulamasıyla dersler, deneme sınavları ve rehberlik videolarına erişebilecek.  60 bin öğrenciye ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıflara özel canlı yayınlar yapılacak. Öğrenciler canlı yayınlarda öğretmenlere soru yöneltebilecek ve veliler çocuklarının başarı grafiğini uygulama üzerinden takip edebilecek. Öte yandan 3 bin 700 saatlik eğitim videosu, işitme engelli öğrencilerin yararlanması için işaret diline çevrilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı tanıtım toplantısında konuşan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ dijitalleşmenin hayatın her noktasında olduğuna değinerek, herkese kaynak oluşturabilecek bir platform oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. İduğ konuşmasına söyle devam etti:“İstatistiklere göre öğrencilerimizin nitelikli öğrenim sayısı çok düşük. 40 matematik sorusunda ancak 2 soru yapabilen bir gençlik var. Çocuklarımızın suçu değil bu.Sorun eğitimde fırsat eşitsizliği.”

Proje 60 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor

Proje yöneticisi Cem Dumlupınar “Projemiz Türkiye’nin en büyük dijital sınıfı. Teknoloji ve eğitim her geçen gün iç içe geçmeye başladı. 4 aylık uzun bir süreç sonucunda ortaya önemli bir proje çıktı. Dijital sınıf, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya çalışıyor. Engelli arkadaşlarımız için bu proje çok yararlı oldu. Projemiz yapay zeka ile çalışıyor. Bu model öğrencinin hangi konu üzerine yönelmesi gerektiğini tespit ediyor. Aynı zamanda dijital sınıfta öğrencilere destek verecek psikolojik ve sağlık alanında uzmanlarda bulunuyor. Hayata dair tematik videolar ve eğlenceli yarışmalar ile öğrencilerimizi başarıya ve bilgiye teşvik edeceğiz. En büyük amacımız Bornova’da yaşayan 60 bin öğrencimize ulaşmak. Tüm belediyelere örnek olup farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.