Çarşamba, Kasım 25, 2020
Ana Sayfa Dijital Messenger Rooms Nasıl Kullanılır? Detaylı Anlatım

Messenger Rooms Nasıl Kullanılır? Detaylı Anlatım

Koronavirüs önlemleri kapsamında pek çok ofis çalışanı işlerini evlerinden idare etmek zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla şirket içi toplantılar konferans uygulamaları üzerinden yürüyor. Sosyal medya devi Facebook da böyle bir dönemde rakiplerinin önüne geçecek bir hamleyle Messenger Rooms konferans görüşme uygulamasını kullanıma açtı. Peki Messenger Rooms nasıl kullanılır?

Pandemi dolayısıyla eğitimden toplantıya kadar pek çok alanda çalışan kişilere hitap eden video konferans uygulamaları, her gün yaklaşık olarak 300 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Böyle bir ortamda Facebook, rakiplerinin gerisinde  kalmak istemiyor. Sosyal medya devi Messenger Rooms konferans görüşme uygulaması ile koronavirüsün iş dünyasındaki etkilerini azaltmayı ve çalışanların daha rahat bir ortamda görüşme gerçekleştirmelerini sağlamanın yanı sıra, oluşan pastadan büyük bir dilim de almak istiyor. Peki Messenger Rooms nasıl kullanılır?

Bugünlerde ‘beyaz yakalı’ diye tabir ettiğimiz ofis çalışanlarının sıklıkla toplantılarını video görüşme ile yürüttüğünü düşünürsek, Messenger Rooms konferans görüşme uygulaması pek çok kişinin hayatını kolaylaştıracağa benziyor. Toplantılarda 50 kişiye kadar kullanıcı kapasitesine ulaşabilen program, şimdiden büyük ilgi görüyor. Biz de bu yazımızda Messenger Rooms’un ne olduğu ve nasıl kullanıldığını inceleyerek, sizi program hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Messenger Rooms Nedir?

messenger rooms nedir

Messenger Rooms, sosyal medya devi Facebook tarafından piyasaya sürülen video konferans uygulamasıdır. Messenger Rooms konferans görüşme uygulamasını kullanmak için Facebook hesabınızın olmasına gerek yok. Kullanıcılar bu konuda serbest bırakılıyor. Facebook böylece kendi kullanıcıları haricindeki kitleye de hitap ederek uygulamanın yaygın bir şekilde kullanılmasını hedefliyor. Ancak kullanıcıları toplantıya eklemek için en kestirme yol, yine Facebook üzerinden davet etmek gibi görünüyor.

Messenger Rooms Nasıl Kullanılır?

messenger rooms nasıl kullanılır

Video konferans uygulama piyasasına sonradan güçlü bir giriş yapan Messenger Rooms, işlev olarak diğer uygulamalar gibi görünse de içerisinde kullanım açısından birtakım farklılıklar barındırıyor.

Messenger Rooms konferans görüşme uygulamasının kullanımı şu şekilde:

messenger rooms konferans görüşme

  • Öncelikle akıllı cihazınızdaki Messenger uygulamasını açın.

messenger rooms konferans görüşme

  • Ekranın sağ altında yer alan kişiler bölümüne tıklayın.

messenger rooms konferans görüşme

  • Oda oluştur alanına dokunun.

messenger rooms nasıl kullanılır

  • Oda içerisinde bulunacak kişileri arkadaş listenizden seçerek oluşturduğunuz video konferans odasına ekleyin.
  • Seçmek istediğiniz kişilerin hepsi listenizde yoksa linkini o kişi ile paylaşarak sohbete katılmasını sağlayabilirsiniz. Davet gönderdiğiniz kişi sizden aldığı linke tıklayarak tarayıcısı üzerinden video konferans görüşmesine direkt katılabilir. Telefon üzerinden ya da bilgisayar kullanarak sohbete katılım sağlayabilirsiniz.

Messenger Rooms Güvenli Mi?

Facebook’un bu alandaki en büyük rakibi pandemi döneminde adından sıkça bahsettiren Zoom uygulaması. Fakat bu uygulamadaki güvenlik problemleri kullanıcıları tedirgin etti. Bu nedenle pandeminin ilk anlarında çokça kullanılan Zoom’u pek çok kişi terk etti. Bu bağlamda birçok kullanıcı Facebook’un yeni yazılımına geçiş yapabilir.

Sosyal medya devi Facebook, kişisel bilgilerin kesinlikle kayıt altında tutulmayacağını ve herhangi bir şekilde kullanıcıların dinlenmeyeceğini taahhüt ediyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Messenger Rooms tanıtımı için yaptığı canlı yayında şirketin güvenlik konusuna çok dikkat ettiğini söyledi. Kullanıcıların bu konudaki hassasiyetini önemsediklerini belirten Zuckerberg, diğer platformlarda yaşanan güvenlik açıklarından ders çıkarttıklarının atını çizdi.

Geçtiğimiz yıllarda güvenlik sorunları yaşayan Facebook, bu uygulamada bazı noktaları kullanıcıların inisiyatifine bırakmış.  Aramayı kimin gördüğünü kontrol edebilme, kurulan odayı kilitleme gibi özellikler uygulamayı tercih edenlerin hizmetine sunuluyor. Oda kilitleme özelliği kullanılmadığı takdirde, paylaşılan linke tıklayan herkes oda içerisine dahil olabilecek. Odayı kuran kişi sohbete kimlerin katılıp kimlerin katılamayacağına karar verecek. Programda ayrıca herhangi bir şekilde reklam gösterilmeyecek olması kullanıcıları oldukça sevindirecek.

Programı deneyimleyen kişiler bir odanın kurallara aykırı davrandığını Facebook’a raporlayabilecekler. Şirket yetkilileri bu raporlamaların herhangi bir şekilde görüntü ya da ses içermeyeceğini belirtiyorlar. Bu durum da Facebook’un güvenlik konusunda ne kadar dikkatli olduğunu bize gösteriyorlar.

Messenger Rooms Ücretli mi?

Şirketin açıkladığına göre Messenger Rooms ücretsiz ve sınırsız olarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Dolayısıyla program Zoom uygulamasından bu yönüyle de ayrılıyor. Çünkü Zoom ücretsiz sürümünde 40 dakika kadar bir süre tanıyarak, programı deneyimleyen kişileri satın almaya yönlendiriyor. Facebook Messenger Rooms, bu özelliği ile diğerlerini geride bırakmaya aday görünüyor.

Messenger Rooms Kaç Kişi Tarafından Kullanılabilir?

50 kişiye kadar kullanıcı kapasitesi olan Messenger Rooms konferans görüşme uygulaması, kalabalık görüşmeleri daha da kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Facebook son zamanlarda sıkça kullanılan video konferans programlarının kullanıcıyı huzursuz eden güvenlik açıklarını kapatan bir uygulama geliştirdi. Bu bağlamda marka yüksek güvenlikli, ücretsiz ve geniş katılımlı toplantı ya da etkinlikleri Messenger Rooms üzerinden yapılmasını sağlamak ve rakiplerinden geri kalmamak istiyor. Facebook, son günlerde büyük ilgi gören video konferans uygulaması pazarında yer almak ve sağlam bir konuma yerleşmek istiyor.

İlginizi Çekebilir:

Netflix bilim kurgu filmleri! En iyi filmler

Vodafone Veri Yükleme Hızını 4 Kat Artırdı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter Fleets Nedir? Twitter Fleets Nasıl Kullanılır? 

13.6 milyon kullanıcı sayısıyla en eski sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, 'Hikaye (Story)' özelliği ile kullanıcılara yeni bir deneyim sundu. Facebook, Instagram ve...

TikTok, Epilepsi Hastalarına Yönelik Geliştirdiği Yeni Bir Özelliği Kullanıma Sundu

Popüler kısa video platformu TikTok, epilepsi hastalarına yönelik geliştirdiği yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Söz konusu özelliğin, epilepsi nöbetini tetikleyebilecek unsurların yer aldığı...

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’un ‘Işın İzleme’ ve ‘NVIDIA DLSS’ Desteğini Gözler Önüne Seren Yeni Bir Videosu Yayınlandı

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’ oyununun, ‘Işın İzleme’ ve ‘NVIDIA DLSS’ desteği gibi sahip olduğu yeni nesil teknolojileri gözler önüne seren yeni...

Porsche Taycan, 42 Kilometre Kesintisiz Drift Yaparak ‘Guinnes Rekorlar Kitabı’na Girdi

Porsche Taycan, 42 kilometre kesintisiz ‘drift’ yaparak elektrikli bir araçla en uzun ‘drift’ kategorisinde ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Dünya rekorunun, ‘Hockenheimring’ pistindeki ‘Porsche Deneyim...

Poco, 6000 mAh Bataryası Bulunan ‘M3’ Akıllı Telefon Modelini Tanıttı!

Poco, 6000 mAh gücünde bir bataryası bulunan ‘M3’ akıllı telefon modelini tanıttı. Giriş segmente konumlanan cihazın; güçlü kamera kurulumu, yüksek kapasiteli batarya ve FHD+...