Anneler Günü İşlem Adedi
Okuma Süresi
2 dakika

Ödeme altyapısı şirketi iyzico, kısa bir süre önce Anneler Günü’nün online alışveriş istatistiklerini paylaştı. Aktarılan detaylara göre; bu yıl Anneler Günü alışverişlerinde işlem adedi, geçen yıla kıyasla yüzde 127 artış gösterdi. Benzer şekilde, harcama hacminde de bir önceki yıla göre yüzde 136’lık bir artış yaşandığı kaydedildi. 

Ödeme altyapısı şirketi iyzico, kısa bir süre önce bu yılki Anneler Günü’ne ilişkin online alışveriş istatistiklerini paylaştı. Aktarılan detaylara göre; özel günlerin pandeminin gölgesinde kutlandığı küresel salgın sürecinde tüketicinin online alışverişe olan eğilimi, Anneler Günü alışverişlerinde de etkisini gösterdi. Temassız ödeme avantajı sunarak sosyal izolasyonu destekleyen online alışverişte, alışveriş hacmi ve işlem adetlerinin önemli oranda artış gösterdiği belirtildi. Aktarılan detaylara göre; bu yıl Anneler Günü’nde alışveriş hacmi ve işlem adetleri, önceki yıla göre 2 kat artışla gerçekleşti. Anneler Günü alışverişlerinde işlem adedi, geçen yıla kıyasla yüzde 127 artış gösterdi. Benzer şekilde, harcama hacminde de bir önceki yıla göre yüzde 136’lık bir artış yaşandığı kaydedildi. 

Diğer yandan; banka kartı ve kredi kartı oranında değişiklik olmamakla birlikte, banka kartı kullanımı bu yıl yüzde 41’e ulaştı. 2020 yılında yüzde 30 oranında olan kredi kartı taksitli işlem hacminin, bu yıl yüzde 36 seviyesine ulaştığı belirtildi. Kredi kartıyla yapılan tek çekim işlemlerin adedinde ise yüzde 2’lik bir artış yaşandığı dile getirildi. Ayrıca bu yıl Anneler Günü’nde kredi kartıyla yapılan işlem adetlerinin yüzde 85’i, tek çekim şeklinde gerçekleşti. Alışveriş kategorilerinde önceki yılın Anneler Günü dönemine göre değişim olmamakla birlikte; çeşitli giyim ve aksesuar mağazaları, gündelik eşya mağazaları ve çiçek kategorilerinde işlem hacmi bazında bir artış oldu. Giyim ve gündelik eşya kategorisindeki işlem hacimleri yaklaşık 2 kat, çiçek ve dayanıklı tüketim malları kategorisindeki işlem hacimleri ise 4 kat artış gösterdi.  

Kadınların online alışverişte geçen yıl 100 TL olan ortalama sepet tutarı, bu yıl 125 TL’ye yükseldi

Online Alışverişte Ortalama Sepet Tutarı

Erkeklerin sepet tutar, önceki yıla göre 10 TL azalıp 249 TL seviyesine gerilerken kadınların sepet tutarında artış oldu. Kadınlar, bu yıl sepetlerini ortalama 30 TL daha fazla doldurarak sepet tutarlarını 250 TL’ye yükseltti. Erkekler, yüzde 5’lik artışla kredi kartıyla yaptıkları işlemlerin yüzde 29’unu taksitli gerçekleştirirken kadınlar, yüzde 4’lük artışla kredi kartı işlemlerinin yüzde 27’sini taksitli gerçekleştirmeyi tercih etti.  

Bununla birlikte; erkeklerin mobil cihazlar aracılığıyla yaptığı online alışverişte önceki yıl 155 TL olan ortalama sepet tutarı 169 TL’ye, kadınların 100 TL olan ortalama sepet tutarı ise 125 TL’ye yükseldi. Erkeklerin mobil cihazlardan yaptıkları alışverişte işlem adedi, yüzde 114 artarken kadınlarda bu oran, yüzde 83 seviyesinde gerçekleşti. Mobil cihazların tercih edilme oranı da yüzde 8 artarak yüzde 60’a ulaştı. Fakat iyzico, işlem hacimlerinin yüzde 62’sinin hala masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleşmiş olduğuna işaret etti. Mobil cihazların sepet ortalaması da 100 TL’den 125 TL’ye çıktı. Masaüstü bilgisayarlar ile yapılan alışverişlerin sepet ortalaması ise 260 TL’den 300 TL’ye yükseldi. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Online Anneler Günü Alışverişi Yapanların Yüzde 67’si, Satın Alma İşleminde Akıllı Telefon Kullanıyor

Anneler Günü İçin 3 Anneden 2’si, Hediye Olarak Teknolojik Ürün İstiyor! 

Annelere Hediye Almak İçin Daha Çok Para Harcamışız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz