NASA, sadece bir kere kullanılmış olan Satürn roketini isteyen birine bedavaya vereceğini açıkladı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın tek şartı ise roketin kargo parasının ödenmesi.

NASA uzay çalışmaları için gelişen, değişen yeni teknolojileri takip ediyor ve elinde olan ekipmanları yenileri ile değiştiriyor. NASA artık kullanmadığı ve eskiyen ekipmanları ise ücretsiz olarak veriyor. Ancak daha önce hiç bu kadar dikkat çeken bir ekipman vermeyen NASA, şimdi ücretsiz olarak Apollo döneminden kalma Satürn roketini vereceğini açıkladı.

Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nden yapılan bir açıklamayla Satürn Blok 1 İtici roket modülünün verileceği duyuruldu. Rokete sahip olmak isteyen kişinin tek yapması gereken kargo parasını ödemek. Apollo döneminden kalma Satürn roketinin kargo parası ise 250 bin dolar. Türk lirasıyla yaklaşık olarak 1,5 milyon TL olan rokete, bahsi geçen meblağ ödendiğinde ise isteyen kişi ücretsiz olarak sahip olabilecek.

Satürn Blok 1 İtici roket modülü sadece bir kere kullanılmış bir roket. Bu roket Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Micheal Collins’i 1969 yılında uzaya götüren Saturn V roketinin ilk modeli olarak biliniyor. Ayrıca kargo parasını ödeyen kişiye ücretsiz olarak verilecek roket, ilk yapılan deneme kalkışından sonra hiç kullanılmadı.