nissan-elektrikli-otomobil-yatirim-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Nissan, 2030 yılına kadar geliştirmeyi düşündüğü elektrikli model ve konseptleri duyurdu. Nissan, önümüzdeki 5 yılda 20 yeni elektrikli model geliştirmek için 17.6 milyar dolar yatırım yapacak.

Japon otomotiv üreticisi Nissan, 2030 yılına kadar 23 yeni elektrikli araç modeli piyasaya süreceğini açıkladı. Bunların 15 tanesi tamamen elektrikli modeller olacak. Ayrıca şirket, elektrikli otomobil konusundaki vizyonunu göstermek için 4 yeni konsept çalışması da gösterdi.

Nissan, önümüzdeki 5 yıl içerisinde teknolojik yenilikler yapmak ve elektrikli ürün yelpazesini genişletmek için 2 trilyon Japon Yeni (17.6 milyar dolar) yatırım yapacağını duyurdu. Ayrıca şirket, bu beş yıllık süreçte 20 yeni model piyasaya sürecek. 2026 itibari ile Avrupa’daki satışların %75 oranının bu modellerden oluşması hedefleniyor.

nissan-konsept-teknosafari

Otomobil üreticisi, hedefleri doğrultusunda mevcut lityum iyon batarya teknolojisini de geliştirmek istiyor. Ayrıca batarya maliyetlerinin 2028’e kadar %65 düşürülmesi bekleniyor. Bunun için kobalt içermeyen bir teknolojiye geçiş yapmak isteniyor. Bunun yanında 2028’de katı hal bataryaları kullanan bir elektrikli araç piyasaya sürmek de isteniyor.

Japon üretici, planlarını anlatırken dört yeni araç konseptini de gösterdi. Bunlar, Nissan Chill-Out, Nissan Max-Out, Nissans Surf-Out ve Nissan Hang-Out olarak isimlendirilmiş durumda.

Bunların yanında tüm bu açıklamalar, yatırımcıları pek memnun etmemiş gibi gözüküyor. Zira şirketin hisse senedi, açıklamalarında ardından %5.6 değer kaybına uğradı. Sektör ile ilgili kaynaklar, Nissan’ın elektrik devrimi noktasında çok geç kaldığını, 18 milyar dolar dolarlık yatırımın bu farkı kapatamayacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir:

Mcdodo HP-8010, 10 dakikalık şarj ile 2 saat kullanım sunuyor

Battlefield 2042, serinin en kötü puanlı oyunu oldu

KVKK Yemeksepeti hakkında inceleme başlattı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz