Boston Dynamics’in adından sıkça söz ettirdiği robot köpeği Spot, Massachusetts Eyalet Polisi bomba imha timi tarafından kullanılmaya başlandı.

Günümüz teknolojisi sayesinde eskiden hayalini bile kuramadığımız şeyler şimdi herkes için ulaşılabilir durumda. Gelişen bu teknoloji hayatın her alanında kendine bir yol çizerek ilerlemeye ve bizler için işleri kolaylaştırmaya devam edecek gibi duruyor.

Geliştirilen son teknolojiler hayatımızın içine çok daha fazla kolay adapte ediliyor ve bunlardan sıklıkla yararlanılıyor. Yapay zekaların artık sağlıktan tutun kozmetik alanına kadar etki etmediği neredeyse çok az şey var. Yeni gelen bir haberle de drone’ların hayatın içine daha fazla adapte olduğunu görmüş olduk.

Massachusetts Eyalet Polisi drone’ları etkin olarak kullanmaya başladı.

Boston Dynamics geçtiğimiz yıllarda adından sıkça söz ettirdi. Şirket özellikle hayvan benzeri robotlar üreten ve geliştiren bir teknoloji firması. Boston Dyanamics son zamanlarda ise Spot adındaki robot köpeğiyle de gerek sosyal medyada gerekse geleneksel medyada sık sık karşımıza çıkıyor. En bilinen robotlarından olan Spot adındaki robot köpek ise artık bomba imha ekipleri için çalışmaya başlayacak. İnternette sık sık videoları yayınlanan robot köpeğin bomba imha ekibinde kullanılmaya başlaması üzerine polis sözcüsü David Procopia şu açıklamalarda bulundu: “Robot teknolojisi, potansiyel olarak tehlikeli ortamlar hakkında durumsal farkındalık sağlama kabiliyeti nedeniyle kolluk kuvvetleri için değerli bir araçtır.”

Kolluk kuvvetleri de son teknolojilerden yararlanma konusunda oldukça başarılı. Drone kullanımını ilerleyen zamanlarda daha farklı sektörlerde sık sık göreceğimize ise kesin gözüyle bakılıyor.

Boston Dynamics iş geliştirme başkan yardımcısı Michael Perry: “Şu an için en büyük ilgi alanımız, robotu, bir kişiyi göndermenin çok tehlikeli olduğu bir ortamda bilgi toplaması için göndermek. Ancak fiziksel olarak alanla etkileşime girmiyor.” şeklinde konuşurken, robot köpeklerin kullanımıyla ilgili bazı endişeler mevcut. Zira bu robotların silahlandırılma ihtimalinin olduğuna inanılıyor. Ancak Perry’ye göre, kiralama sözleşmelerinde, robotun insanlara zarar verebilecek veya korkutacak şekilde kullanılmasını önleyecek bir madde de mevcut.