Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

New York ve Londra’da elektrikli scooter’la gezinmek yasalara göre aykırı. Polisler elektrikli scooter’la gezdiğinizi gördüğünde kanunlara göre elektrikli scooter’ı sizden devralma hakkına sahip. 

New York ve Londra’da ya da dünyanın kalabalık metropol şehirlerinde zaman geçirdiğinizde; caddelerde elektrikli scooter’la dolaşan insanlara rastlamak oldukça olağan. Ancak popülerliklerine ve çok sık kullanılıyor olmasına rağmen aslında e-scooter’lar kanun nezdinde yasak. 

Londra’da elektrikli scooter’ların kullanımı Viktorya dönemine dayanan İngiltere’nin ulusal yasaları nedeniyle yasaklı konumda. New York yasa düzenleyicileri ise bu yasaları değiştirmek için yeterli yetkiye sahip ancak söylediğimiz gibi devlet valisi henüz elektrikli scooter’ların resmiyete kavuşması için herhangi bir işlemde bulunmadı.

Elektrikli scooter’ları satın almak ve yollarda, caddelerde kullanmaya başlamak oldukça kolay durumda. Özellikle New York ve İngiltere’nin başkenti Londra’da insanları elektrikli scooter’ları kullanmaya iten faktörler oldukça fazla. Şehir içinde trafikten kurtulmak, kolay ulaşım, kullanımının avantajları ve ucuzluğu da göz önüne alınınca insanlar elektrikli scooter’ları daha da fazla kullanmaya başladı.Ancak teknik olarak polisler sizi scooter’la gezerken gördüğünde scooter’ı sizden devralma yetkisine sahip.

İngiltere ve Londra’da kullanımı yasak olsa da elektrikli scooter’lar insanlar tarafından alınmaya ve kullanılmaya devam edecek gibi duruyor. Çok daha ucuz olmaları, sürüşlerinin kolay olması ve trafiğe takılmamaları ayrıca çevre dostu olmaları da insanları elektrikli scooter kullanmaya iten etken sebepler.

Elbette ki her iki büyük şehirde elektrikli scooter’lar için yasa tasarısı geliştirilmesi gerekiyor. İnsanların elektrikli scooter’lara duydukları bariz kullanma isteği her geçen gün artıyor ve elektrikli scooter kiralama şirketlerinin ve yasa koyucuların kullanıcılar için yapması gereken bir değişiklik olduğu düşünülüyor.