MIT mühendislerinin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde santral bacalarından salınan karbondioksiti yakalamak çok daha ucuz ve kolay olacak. Son günlerde ülkemizde de oldukça tartışılan bu konuda geliştirilen yeni yöntem, mevcut işlemlere göre çok daha az enerji harcıyor.

Geçen hafta mecliste kabul edilerek Türkiye’deki termik santrallerin 2,5 yıl daha baca filtresiz olarak çalışmasına olanak tanıyan yasal düzenleme termik santrallerin çevresel etkilerini gündeme taşımıştı. Bu konu tartışılırken işletmeci şirketler tarafından filtrelerin yüksek maliyeti öne sürülmüş ve erteleme savunulmuştu. Bu konuda çalışma yapan MIT mühendisleri, iklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden olan karbondioksiti yakalamak ve doğrudan havadan uzaklaştırmak için günümüz teknolojilerinden çok daha az enerji harcayan ve maliyeti çok daha düşük bir cihaz geliştirdi.

MIT mühendisleri tarafından geliştirilen yöntem, Enerji ve Çevre Bilimi Dergisi’nde yayınlandı. Pili anımsatan ve havadaki elektrotların üzerinden geçen karbondioksiti emen cihaz, ihtiyaç durumuna göre gerektiği kadar büyük veya küçük yapılabilecek. Bu sayede farklı karbondioksit emisyonu kaynaklarında kullanımı gerçekleşecek.

Yeni cihaz, günümüz teknolojilerinden oldukça farklı çalışıyor. En büyük farkı oldukça geniş bir yoğunlaşma aralığında etkin olması. Bu sebepten ötürü fabrikadan ve santral bacalarından çıkan karbondioksiti temizlemek hatta daha düşük seviyelerde atmosferden karbondioksiti direkt çekmek için bile kullanılabiliyor.

MIT mühendislerinin yeni geliştirdiği sistem sadece elektrik kullanıyor, bu sebepten ötürü yenilenebilir enerji kullandığını belirtebiliriz. Cihaz, iki farklı kimyasal bileşikle kaplanmış, iki ince ve esnek elektrot levhası içeriyor. Yükleme sırasında poliantrakinon adı verilen bileşiklerden biri, karbondioksit ile reaksiyona giriyor ve gazı elektrotla birleştiriyor. Boşaltma işlemi ise karbondioksiti serbest bırakır ve kinonu (TÜBA Terim: Canlılarda elektron ileti süreçlerinde işlev gören ve benzenden türeyen bileşikler için kullanılan genel terim​) tekrar kullanmak için serbest kılar.