Türk Telekom’un görme engelliler için geliştirdiği sesli uyarı sistemi ile nesneleri tanıyabilen EyeSense uygulaması “Renk Tanıma” özelliğiyle zenginleştirildi. Yenilenen ara yüzüyle daha rahat bir kullanım imkanı sağlayan EyeSense sayesinde görme engelliler, cisimlerin renklerini kolaylıkla tanımlayabilecek.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi, görme engellilere gündelik yaşamlarında destek olmak isteyen Türk Telekom “EyeSense” uygulamasını yeni özelliklerle destekledi. “Renk Tanıma” özelliğiyle zenginleştirilen ve ara yüzünü yenilenen uygulama kullanıma sunuldu.

Çevresindeki kıyafet ve objelerin renklerini öğrenmek isteyen görme engelliler için geliştirilen EyeSense uygulaması, kullanıcılara sesli asistan aracılığıyla eşyaların rengi hakkında bilgi veriyor. Kullanıcılar sesli asistan aracılığıyla uygulamayı aktifleştiriyor ve telefonun kamerasını etrafındaki cisimlere doğrultarak cisimlerin renklerini öğrenebiliyor.

Görme engellilerin hayatını kolaylaştıran uygulama tanımlı binlerce obje arasından fotoğrafı gösterilen ürünü tanımlayabiliyor.  Nesne Tanıma özelliğine sahip uygulama, görme engellilerin tüm nesneleri kolaylıkla ayırt edebilmesine yardımcı oluyor. Görme engelli bireyler akıllı telefonunu nesneye doğru yönelterek objelerin ne olduğunu öğrenebiliyor ve tanımlarını dinleyebiliyor.

EyeSense uygulaması görme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak, sosyal medyada aktif olarak yer almalarını sağlamak ve temel ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılamalarını sağlamak için geliştirildi.