43768357 - hooded cyber criminal stealing secrets with laptop
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
E ticaret olanaklarının artması ile birlikte özellikle dev boyuta gelen firmaların hacklenmeleri olayları da zaman içinde artmaya başladı. Son olarak Getir ve BiTaksi’nin hacklendiği iddiaları ortalıkta dolanırken Getir, yakın zaman içinde konuya ilişkin açıklama yapmıştı. Ancak bu açıklamanın ardından şimdi de siber korsanlardan bir açıklama geldi.
Türkiye’nin büyük girişimleri arasında yer alan Bi Taksi ve Getir’in hacklenerek 5 bin kişiye ait verinin ele geçirildiği iddia edildi. Getir, derhal bu iddiaları yalanlarken siber korsanlar da boş durmadı ve Getir’i bir kez daha tehdit ettiler. Buna göre siber korsanlar, eğer Getir sözünü yerine getirmezse daha fazlasını yapacaklarını söylediler. İşte detaylar!

5098 Kişinin Etkilendiği Düşünülüyor

Bundan bir süre önce Getir ve Bi Taksi kullanıcılarına ait birçok kişisel bilginin ele geçirildiğini söyleyen siber korsanla, bu konuda hacker forumlarında açıklama yapmışlardı. Bunun üzerine ise Getir bu konuyu yalanlayarak böyle bir durumun gerçeklikle alakası olmadığını savunmuştu. Ancak bunun üzerine Getir, ‘ihlalden etkilenen tahmini kişi sayısının 5098 olduğu; ancak etkilenen her veri kategorisinin tüm ilgili kişiler için geçerli olmadığı’ yönünde bir açıklama yaptı. Hatta ilgili kişilerin bilgi alabilmeleri için de açık bir şekilde iletişim adresleri verdi. Bunun üzerine ise hackerlardan yeni bir atak daha geldi. Yaptıkları paylaşım ise şu şekilde:
“Merhaba,

Getir veri sızıntısını doğruladı ve sözünü tutana kadar her gün daha fazla veri sızdırıyor olacağız. Tüm detaylarıyla, Getir’den prezervatif siparişi veren rastgele birkaç müşteri bulabilirsiniz.”

Getir Bazı Verilerin Sızdırıldığını Doğruladı

Getir ise resmi hesaplarından bir açıklama yaparak bazı kişisel bilgilerin internette paylaşıldığını doğruladı. Fakat bunların oldukça sınırlı sayıda kullanıcıya ait olduğu yönünde bir açıklama yaptı. Ayrıca kredi kartı bilgilerinin kendi sistemlerinde değil MasterPass sistemlerinde saklandığını ve bunun da kullanıcı özelinde bir erişim olmadığı belirtildi. Peki ele geçirildiği iddia edilen veriler nelerdi? Bunlar;

  • Kullanıcıların ad-soyad bilgisi
  • Adres ve adres açıklamaları
  • Telefon numaraları
  • Kullanıcı tokenları
  • E-posta adresleri
  • Kredi kartlarının 8 hanesi
  • Sipariş bilgileri
  • Bazı şifreli apartmanlar için giriş şifreleri
  • Kullanıcıların şifrelenmiş hesap şifreleri
  • Altyapı verisi

5000 kullanıcıya ait olduğu iddia edilen verilerin satılığa çıkarıldığını belirtilen paylaşım ise yayınlandığı forumda forum yöneticileri tarafından silindi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz