Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Teknoloji sektörünün devlerinden birisi olan Apple’ın iPhone 15 serisine dair her geçen gün bir yeni bilgi daha elde ediliyor. Ortaya atılan son iddiaya göre, iPhone 15 serisinde yer alacak olan dokunmatik sessize alma tuşu kullanıcılar tarafından programlanabilir olacak.
Bilindiği gibi Apple’ın iPhone 15 serisinin tanıtımına sadece aylar kaldı. Tanıtım günleri yaklaştıkça da her geçen gün yeni sızıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay ses açma, kapama, güç tuşu ve sessize alma tuşlarının basıldığı zaman duyarlı dokunmatik alanlarla değiştirileceği iddia edilmişti. Dahası bu konuyla ilgili patent çalışmaları da ortaya çıkmıştı. Şimdi ise bugün yeni bir iddia daha ortaya çıktı. Bu iddiaya göre bu dokunmatik alanların gelişiyle birlikte sessize alma tuşunun işlevi değişecek ve kullanıcılar bu tuşu isteklerine göre programlayabilecek. İşte detaylar!

Kullanıcıya Farklı Seçenekler Sunulacak

Şu anda iPhone’ların sol tarafında bulunan sessize alma tuşu yalnızca telefonu tamamen sessize alma işlevini görüyor. Bugün ortaya çıkan iddialara göre ise Apple mühendisleri hem dokunmatik alanlara geçiş yapıyor hem de bu tuşun hangi amaç için kullanıcıya bırakıyor. Kullanıcıların bu tuş ile yapabilecekleri seçenekler ise; el feneri, rahatsız etme modu, düşük güç modu, ekran görüntüsü alma, kısayol çalıştırma, Shazam, ekran döndürme ve uygulama kütüphanesini gösterme. Bundan sonra kullanıcılar bu seçeneklerden istediğini bu tuşa atayabilecekler. Diğer yandan tuşa hafif basma ya da sert basma gibi iki ayrı komut atanabilecek.

Rootlamak Zorunda Kalmayacaksınız

Bir dönem Samsung Galaxy S serisine Bixby tuşunu eklemişti ancak tuş programlanamıyordu. Bu konuda şikayette bulunan kullanıcılar ‘Root’lu cihazlarda bu tuşu kolayca özelleştirebiliyordu. Fakat telefonunu rootlamak istemeyen kullanıcılar Bixby kullanmak zorunda kalıyordu. Şu anda kullanılmakta olan iPhone’ların sol tarafında yer alan sessize alma tuşunun ise tek işlevi yalnızca telefonu tamamen sessize almak. Bugün ortaya çıkan bilgiye göre ise Apple mühendisleri hem dokunmatik alanlara geçişi sağlayacak hem de bu tuşun hangi işlemler için kullanılacağını kullanıcıya bırakacak. Bu şekilde Samsung kullanıcılarının yaşamış olduğu rahatsızlığı iPhone kullanıcıları artık yaşamayacak ve seçeneklerini kendileri belirleyebilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz