siri koronavirüs

Apple, koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkilediği bu dönemde kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşabilmesi adına yeni bir uygulamaya geçti. Apple’ın sesli asistanı Siri, artık ABD sağlık otoritelerinden aldığını bilgiyi kullanıcılara aktaracak. 

Tüm dünyayı etkisine altına alan ve Türkiye’de de gitgide vaka sayısının arttığı coronavirüs sebebiyle her geçen gün hayatını kaybeden kişi sayısı artıyor. Birçok şirket coronavirüs ile ilgili doğru ve güvenilir bilgiyi paylaşmak adına çeşitli uygulamalara yöneliyor. Sosyal medya devi Facebook geçen günlerde, anlık olarak takip edilebilen bir coronavirüs portalı kurduğunu duyurmuştu. Şimdi ise Apple yapay zeka destekli sesli asistanı Siri ’nin koronavirüs ile ilgili en doğru bilgileri kullanıcılar ile paylaşmasına olanak sağlayacak. Kullanıcıların kolay yoldan koronavirüsü ile ilgili en doğru ve güvenilir haberleri almasına yardımcı olacak olan Siri, kullanıcılara aktaracağı bilgileri ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve ABD Sağlık Bakanlığı – Tıbbi ve Halk Sağlığı Hizmetleri’nden alacak. Apple’ın sesli asistanı Siri’ye entegre ettiği bilgilere kullanıcılar soru sorarak ulaşabilecek.

Siri koronavirüs ile ilgili kullanıcıların merak ettiği soruları şu şekilde cevaplayacak:

siri koronavirüs soruları

Siri’ye “Bende koronavirüs var mı?” sorusu yöneltildiğinde, “Eğer koronavirüse (COVID-19) sahip olabileceğin konusunda endişeleniyorsan, birkaç evet/hayır sorusu durumunu anlamana yardımcı olabilir. (Bu cevaplar ABD Sağlık Bakanlığı ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından düzenlenmiştir.) Başlamaya hazır mısın?” cevabını veriyor.

“Evet” seçip devam edildiğinde ise “Tamam. Aşağıdakilerden herhangi birisi var mı: Ateş, kuru öksürük, nefes darlığı? ‘Evet’, ‘Hayır’ veya ‘Emin Değilim’ de.” sorusuyla birlikte ve seçeneklerini sunuyor.

siri koronavirüs soruları

Yukarıdaki belirtilere sahip olunmadığı belirtildiğinde Siri, “Koronavirüs testi pozitif çıkan birisiyle yakın temas halinde bulundun mu? ‘Evet’, ‘Hayır’ veya ‘Emin Değilim’ de.” sorusunu yöneltiyor.

Bu soruya ‘’Evet’’ cevabının verilmesi durumunda kullanıcıya: “Ateş, kuru öksürük veya nefes darlığı gibi belirtiler için tetikte olun. Koronavirüs, maruz kalındıktan 14 gün sonra ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda kendinizi diğer insanlardan izole edin. 65 yaş ve üzerindeyseniz veya akciğer veya kalp hastalığı veya diyabet gibi ciddi bir tıbbi durumunuz varsa tıbbi yetkililere başvurun. Bir tıbbi yetkiliye ulaşamıyorsanız, sağlık uygulamaları size yardımcı olabilir.” önerisinde bulunuyor.

Kullanıcılar Apple Store’da bilgilendiriliyor 

Apple Store’a giren kullanıcılar ABD Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü tarafından yayınlanan Kamu Hizmet Duyurusu ile karşılaşıyor. Söz konusu duyuruyu uygulama mağazasına alan  Apple, kullanıcıların coronavirüs ile ilgili doğru bilgilere kolay yoldan ulaşabilmeleri adına bu tarz bir uygulamayı gerçekleştiriyor.

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs şu ana kadar 188 ülkede tespit edilmiş durumda. Dünya çapında tespit edilen koronavirüs vaka sayısı 308 bini geçerken, coronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden insan sayısı ise 13 binin üzerinde. Ülkemizde de 11 Mart günü itibariyle tespit coronavirüs, şu ana kadar 21 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Türkiye’de tespit edilen vaka sayısı ise şu an 947.

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

KENDİNİ KARANTİNAYA ALAN ADAM – DigiToll #EVDEKAL

Sağlık Bakanlığı’ndan özel hastaneleri de kapsayan Koronavirüs genelgesi!