Çarşamba, Ekim 28, 2020
Ana Sayfa Dijital Sosyal Medya Düzenlemesi Resmî Olarak Yürürlüğe Girdi

Sosyal Medya Düzenlemesi Resmî Olarak Yürürlüğe Girdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarına düzenleme getirileceğine işaret etmesinin ardından AKP tarafından hazırlanan sosyal medya düzenlemesi ile ilgili kanun teklifi, temmuz ayında TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Bu durum da ‘Yasalaşan sosyal medya düzenlemesi neleri kapsıyor?’ sorusunu akıllara getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temmuz ayında gündeme getirdiği ve ardından AKP tarafından kanun düzenlemesi hazırlanan Sosyal Medya Düzenlemesi geçen aylarda kabul edilmişti. Tartışmalara konu olan Sosyal Medya Düzenlemesi bugünden itibaren yürürlüğe giriyor. Peki Yasalaşan Sosyal Medya Düzenlemesiyle neler değişecek?

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek. Sosyal ağ sağlayıcı, bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK’ya bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunlu olacak. Bu maddenin ve bağlı düzenlemelerin yürürlük tarihi, 1 Ekim 2020 olarak belirlenmişti. Yasa artık resmî olarak yürürlüğe girdi. 

Toplamda 9 maddeden oluşan sosyal medya düzenlemesi ile TikTok, YouTube, WhatsApp gibi birçok sosyal medya platformunu kapsıyor. 

Sosyal Medya Düzenlemesiyle gelecek yenilikler ise şöyle:

  • Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açacak.
  • Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.
  • Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.
  • Temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor. Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında.
  • Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.
  • Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.
  • Sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor. Kişilerin isminin geçtiği ve ‘kişilik haklarına saldırı’ olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek.
  • Sanal ortamda hakaret etmenin cezası olacak.

İlginizi Çekebilir:

Yeni Yerli Sosyal Medya Platformu Yaay Kullanıma Sunuldu

Sosyal Medya Yasakları / Apple Zamları / Müzik Platformları Arasında Rekabet – Pazar Sohbeti

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Giyilebilir Teknoloji; Akıllı Saat Önerileri

Bir aksesuar niteliği taşıyan saatlerin, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanım amacı değişti ve yeni özellikleriyle birlikte çağa ayak uydurarak ‘akıllı saatler’ adıyla karşımıza çıktı. Giyilebilir...

FIFA 21, PlayStation 5 ve Xbox Series X için 4 Aralık’ta Çıkacak

PlayStation 5 ve Xbox Series X için piyasaya 4 Aralık tarihinde sürülecek olan FIFA 21 ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Video oyunu şirketi Electronic...

1000 ile 1500 TL Arası Akıllı Telefonlar

Telefon alırken yüksek beklenti içine girmeyip daha çok bütçesini düşünenler için ‘1000 ile 1500 TL arası akıllı telefonlar’ listesini derledik. İşte ‘1500 TL altı...

Redmi, Uygun Fiyatlı Amiral Gemisi K30S’i Tanıttı

Xiaomi’nin alt markası Redmi Çin’de düzenlediği etkinlikte yeni akıllı telefonu K30S ’i tanıttı. Teknik özellikleriyle dikkat çekmeyi başaran Redmi’nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu,...

Cyberpunk 2077’nin Çıkışı Yine ve Yeniden Ertelendi

Polonyalı video oyun şirketi CD Projekt Red’in uzun süredir merakla beklenilen oyunu Cyberpunk 2077 yine ve yeniden ertelendi. Cyberpunk 277’nin resmi Twitter hesabından paylaşılan...