Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Temizlik teknolojileri konusunda dünyanın lider markalarından birisi olan Dyson, her alanda sürdürülebilirlik ilkesini benimsiyor ve bu bakış açısı ile çalışıyor. Üretim aşamasında daha az materyal ve daha az enerji kullanarak en iyi teknolojiye ulaşmaya çalışan şirket, aynı zamanda gerçek problemlere çözüm üretmeye odaklanıyor.

7 Haziran’da Pilevneli’de gerçekleştirilen özel etkinlikte, dünden bugüne Dyson teknolojileri ve gelecek planları hakkında bir tanıtım sunuldu. Markanın en son teknolojilerinin de paylaşıldığı etkinlikte ayrıca sürdürülebilirlik planları hakkında da bilgi verildi. İşte detaylar!

Her Üründe Çevreye Duyarlı Felsefe

Kurulduğu ilk günden bu yana daha az kaynak kullanarak çevreye daha duyarlı olmaya çalışan Dyson, bir yandan da uzun ömürlü, yüksek performanslı ve verimli ürünler geliştirmeye odaklanıyor. Örneğin ilk elektrikli süpürgesi DC01 ile toz torbasını yüksek hızlı bir siklonla değiştirmeye karar verdi. Böylelikle hem emiş kaybı sorununu ortadan kaldırdı hem de çöp kutusuna atılan tek kullanımlık sarf malzemelerini ortadan kaldırmış oldu. Bu felsefeyi farklı ürünlerde de kullanan Dyson, tasarlamış olduğu her ürünle çevreye katkı ve verimlilik misyonunu esas alıyor. Aynı şekilde ofislerdeki israfı azaltmaya dönük uygulamalar kullanıyor ve tesislerine mümkün olduğunca yenilenebilir ve temiz enerji sağlamak için, alanlarını yeniden inşa etmeyip restore etmeyi tercih ediyor. Buna verilecek en güzel örnekse Hullavington teknoloji kampüsü. İkinci Dünya Savaşı’nda havaalanı olarak kullanılan 750 dönümlük kampüs, aslına uygun ve sürdürülebilir şekilde restore edilerek kullanıma hazır hale getirildi.

Çözüm Odaklı Projelere Tam Destek

Sürdürülebilirlik ilkesinden taviz vermeyen isimlerden birisi olan Dyson, global çaptaki sorunlara global çapta çözüm arayarak da öne çıkan isimlerden birisi. Bu kapsamda dünyanın dört bir yanındaki okullara ve girişimlere cihaz bağışı yapan şirket aynı zamanda çözüm odaklı araştırmaları da destekliyor. Bu amaçla 2002 yılında kurulan James Dyson Vakfı ile mühendislik mesleğini destekliyor, tıbbi araştırmalara yatırım yapıyor ve Dyson’ın faaliyet gösterdiği yerel toplulukları geliştirmek için adeta bir hayır kurumu olarak çalışıyor. Mühendislik ve tasarım konusundaki başarılarının dışında Birleşik Krallık’ta tarımda da devrim yaratan Dyson, üretkenliği ve verimliliği artırmak, biyoçeşitliliği ve ticari gıda üretimini desteklemek ve daha az kimyasal kullanmak için de yatırımlar yapıyor. Bu amaçla kurulan Dyson Farming ile sürdürülebilir tarım faaliyetleri yürüten şirket, bu alana 112 milyon sterlinlik yatırım yapmış durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz