TikTok Spor HUB

ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları gösterdi ki; TikTok popüler bir eğlence platformu olmanın yanı sıra haber kaynağına da dönüştü. Yetişkin kullanıcıların büyük bir kısmı haberleri takip etmek için TikTok’u tercih ediyor.

Çinli sosyal medya platformu TikTok, son dönemlerin en popüler uygulamaları arasında yer alıyor. 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan platform, kısa video formatıyla başladığı yolculuğa, birçok yenilikle devam ediyor. TikTok’un sosyal medya dünyasına kazandırdığı kısa video paylaşım formatı, birçok diğer sosyal medya uygulamasına da ilham oluyor.

TikTok, eğlence amaçlı bir uygulama olarak kullanılmaya başlasa da, platforma sıklıkla yeni alanlar  eklemeye devam ediyor. İlk bakışta yalnızca bir eğlence platformu gibi görünen TikTok, kullanıcılar tarafından sıklıkla haberleri takip etmek için de kullanılıyor. Son yapılan araştırmalar, TikTok’un, yetişkinlerin haberleri takip etmek için kullandığı öncelikli uygulamalar arasında yer aldığını gösteriyor.

TikTok Eğlencenin Yanı Sıra Haber Platformuna Dönüşüyor

Pew Research Center tarafından yürütülen bir çalışma, ABD’lilerin önemli bir kısmının artık haberleri TikTok üzerinden öğrendiğini ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre, 2020’den bu yana haberleri TikTok üzerinden öğrenen kullanıcıların sayısı 3 kart arttı. Ülkedeki yetişkinlerin %10’unun, 30 yaş altının ise %26’sının haberlere ulaşmak için düzenli olarak bu platformu tercih ettiği görüldü.

Araştırma sonuçları, TikTok’un eğlence kısmından ödün vermeden, bir yandan da yavaş yavaş bir haber kaynağı platformu haline dönüştüğünü gösterdi. TikTok kullanıcılarının 3’te 1’i, haberlere ulaşmak için bu platformu tercih ettiklerini belirtti ve bu oran 2020 yılından %22 daha fazla. Pew’e göre TikTok’ta bu sayılar yükselirken diğer platformların bazılarında düşüş gösterdi. Örneğin, 2020’de Facebook kullanıcılarının %54’ü uygulamayı haber almak için kullandığını belirtirken, bugün %44’ü uygulamayı bu amaçla kullandığını ifade etti.

TikTok’un Yanlış Bilgi ile Mücadelesi Zorlaşıyor

TikTok’u haber almak amacıyla kullananların sayısı arttıkça, platformun dezenformasyonla mücadele süreci de zorlaşıyor. Daha önce Rusya – Ukrayna savaşı, COVID-19 ve daha birçok konuda yanlış bilgi veren içerikler sebebiyle, sert bir şekilde eleştirilen TikTok hakkında NewsGuard tarafından yapılan bir araştırma, TikTok aramalarında çıkan videoların yaklaşık %20’sinin dezenformasyon içerdiğini ortaya koymuştu. Bu sonuçlar, platformun bir haber kaynağına dönüşmek için yanlış bilgiler veren içeriklerle ilgili olarak daha dikkatli ve özenli davranması gerektiğini gösterdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz