Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Araştırmayla ülkemizdeki sosyal girişimciliğin haritası çıkarılacak

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA), Türkiye’de sosyal girişimciliği araştırmak için harekete geçti. Dünya Bankası tarafından yürütülen ve tamamı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Seçilmiş Bölgelerde Yaşayan Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için Ekonomik Fırsatların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında Türkiye’de sosyal girişimciliği araştırıyor.

Bu yılın ilk yarısında tamamlanması planlanan Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırması, Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosistemini haritalandırarak ülke bağlamına özgü politika önerileri geliştirmeyi ve sosyo-ekonomik kalkınma için sosyal girişimciliğin önemini gösteren kanıtlar sunmayı hedefliyor.

TSGA adına; ağ ortaklarından Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF) yürütücülüğü, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, Impact Hub İstanbul, Impact Hub Ankara ve İstasyonTEDÜ iş birliğinde başlatılan Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırması, 26 Ocak Çarşamba günü ekosistemin çeşitli kilit aktörleri de dahil 70’in üzerinde katılımcıyla başlangıç çalıştayını gerçekleştirdi.

Araştırmada neler hedefleniyor?

Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırması ile sosyal girişimcilik ekosisteminin haritalanması ve mevcut durumunun analizi, başarılı sosyal girişimcilik modellerinin ortaya konulması ve Türkiye bağlamına özgü politika önerileri sunulması amaçlanıyor. Çalışma, istihdam yaratma ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin kayıtlı işgücüne entegrasyonu da dâhil olmak üzere, sosyo-ekonomik kalkınma için sosyal girişimciliğin önemini gösteren kanıtlar üretmeyi hedefliyor.

Sosyal girişimciliğe dair politika yapımında bu alandaki bilginin zenginleşmesine katkı sağlamak amacıyla, raporun bir bölümü, proje kapsamında kadınlar liderliğinde kurulan dört pilot sosyal kooperatifin elde ettiği başarılar ve karşılaştıkları zorlukların altında yatan etkenleri ortaya koyacak ve onların deneyimlerini belgeleyecek. Bu bağlamda rapor, daha büyük ölçekte gerçekleştirilecek benzer sosyal girişimler için kanıta dayalı çeşitli önerileri vurgulayacak.

Sosyal girişimciliğin haritası çıkarılacak

Türkiye’de aktif olan sosyal girişimler, kooperatifler, sosyal girişimcilik alanında çalışan kamu kurumları ve kuluçka merkezleri gibi aracı kurumları kapsayan araştırma; politika yapıcılar, fon sağlayıcılar, destek kuruluşları ve sosyal girişimler de dâhil olmak üzere sosyal girişimcilik ekosistemindeki çeşitli aktörlerin ihtiyaçlarına hizmet edecek bilgi kaynağının üretimini amaçlıyor. Projenin çıktıları, Türkiye’de sosyal girişimcilik ekosisteminin ayrıntılı bir haritasının da yer alacağı Türkçe ve İngilizce rapor ile kamusal erişime açılacak.

Bu çalışma, TSGA’nın sosyal girişimcilik alanında yaptığı araştırmaların üçüncüsünü oluşturmakta. Daha önce ekosistem ve hukuksal çerçeveye yönelik araştırmalara göre ölçeği ve kapsamı daha geniş tutulan Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırmasına dair tüm süreç; sosyalgirisimcilikagi.org web sitesi ile TSGA ve @secopturkiye sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz