Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Twitter, bundan sonra geliştiricilerin Twitter API’ına erişmek için ücret ödemesinin gerekeceğini duyurdu. Yani, popüler üçüncü taraf Twitter uygulamalarını kullanmak için artık para ödemek gerekebilir.

Elon Musk yönetimine geçtikten sonra pek çok değişikliğe ev sahipliği yapan Twitter, geçtiğimiz hafta geliştiricilerin hoşuna gitmeyecek bir hamle yapmış ve kural değişikliğiyle üçüncü parti uygulama desteğini sessizce çekmişti. Bunun ardından da Tweetbot, Twitterrific gibi popüler üçüncü taraf uygulamalara erişim sağlanamamıştı.

Yakın zamanda ise Twitter’dan konuya ilişkin bir açıklama geldi. Resmi Twitter geliştirici hesabı, paylaştığı bir gönderide 9 Şubat’tan itibaren Twitter API’ına erişimin artık bedava olmayacağını ve ücretli hâle geleceğini duyurdu.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Ücretli Hâle Gelebilir

“9 Şubat’tan itibaren, hem v2 hem de v1.1 olmak üzere Twitter API’ına ücretsiz erişimi artık desteklemeyeceğiz. Bunun yerine ücretli bir sistem gelecek”

Twitter API’ı (uygulama programlama arayüzü), üçüncü tarafların Twitter verilerini almasına ve analiz etmesine imkân tanıyordu. Bu veriler de daha sonra farklı işlevleri yerine getiren Pikaso, Thread Reader, RemindMe_OfThis gibi ayrı uygulamalar oluşturulmasına olanak tanıyordu. Şimdi yapılan açıklamayla erişimin artık ücretsiz olmayacağı görüldü.

Böyle bir gelişme, doğal olarak geliştiriciler tarafından pek hoş karşılanmadı. Sonuçta birçok küçük geliştirici, API erişimini kullanarak birçok farklı eğlenceli ve kullanışlı araç ve botları oluşturulabiliyordu. Ayrıca bu hamlenin, platformu araştırmaları için bilgi toplamak için kullanan öğrenci ve bilim insanlarını da etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Fiyatı Hakkında Henüz Bir Bilgi Yok

Twitter, ücretli sistemin fiyatının ne kadar olacağı konusunda ise herhangi bir bilgi paylaşmadı. Değişiklikten dolayı üçüncü taraf uygulamaların ücretli hâle gelebilme veya tamamen kalkma ihtimalinin bulunduğunu da eklememiz gerek.

Erişimi ücretli hâle getirme adımı, Elon Musk’ın şirketin gelirlerini yükseltme ve masraflarını azaltma çabalarından sonra geliyor. Ünlü girişimci, ofis eşyalarını satma, Blue aboneliği ve işten çıkarmalar gibi bu konuda birçok farklı yönteme başvurmuştu.

Gün geçmiyor ki Twitter’da bir yenilik daha olmasın. Sürekli yenilikleriyle gündeme gelen şirket, şimdi de üçüncü taraf uygulamalarının ücretli olacağıyla karşımıza geldi. Bu konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz