Türkiye’nin uzun zamandır beklediği yerli otomobil süreci artık sona eriyor. Prototipi hazırlanan elektrikli aracın önümüzdeki günlerde test sürüşünün yapılması planlanıyor. Edinilen bilgiler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk test sürüşünü gerçekleştireceği haberi var.

2011 yılından beri gündeme sık sık gelen yerli otomobil için sona yaklaşılıyor.
2017’de Türkiye Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding’le imzalandı. Beş şirketin yanı sıra yerli otomobil projesine TOBB da katıldı.

31 Mayıs 2018 tarihinde 6 ortaklı projede imzalar atılarak, ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu. Şirkette Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yüzde 19’ar, TOBB yüzde 5 payla yer aldı. TOGG CEO’luğuna Haziran 2018’de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler Gebze’deki Bilişim Vadisi’ne taşındı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu proje elektrikli, otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin temelden dönüştürdüğü otomotiv endüstrisinde ülkemize bir fırsat penceresi sunacak” demiş ve geçtiğimiz ay yaptığı açıklamayla yerli otomobilin aralık ayında kamuoyuna tanıtılacağını belirtmişti.

TOGG, yerli aracın prototipini önümüzdeki günlerde tanıtacak. Erdoğan’ın Gebze’de yerli otomobil çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor.

Fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu’na ait, C segmentinde yüzde 100 elektrikli bir SUV olan aracın ön gösterimi, ilk kez gerçek boyutlarında ve çalışan bir araçtan yapılmış olacak.

Söz konusu modelin belirlenmesinde, vatandaşlarla yapılan anket de etkili oldu. 2030’a kadar model sayısının 5’e ulaşması öngörülüyor. Yerli otomobilin ilk olarak 2022 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.