Jeff Bezos CEO

2021 yılı başlarında Amazon’daki CEO’luk görevinden ayrılacağını açıklayan Jeff Bezos, bugün şirketin CEO koltuğunu Andy Jassy’ye devrediyor. ABD merkezli teknoloji devinin kurucusunun, görevinden ayrılışının ardından uzay taşımacılığı şirketi Blue Origin’e ve yardımseverlik faaliyetlerine odaklanacağı ifade ediliyor.  

ABD merkezli teknoloji devi Amazon’un kurucu CEO’su Jeff Bezos, bu yılın Şubat ayında 27 yıldır aktif olarak devam ettiği yöneticilik pozisyonundan ayrılacağını açıklamıştı. Bunun üzerine Amazon, Jeff Bezos’tan boşalan ‘CEO’ koltuğuna oturacak yeni kişinin Andy Jassy olacağını duyurmuştu. Jassy’nin, bu yılın yaz aylarında yeni görevine başlayacağı ifade edilmişti. Söz konusu gelişme, Amazon’da bir devrin sonuna işaret ediyordu. Bezos, devir işleminin ardından 2021’in üçüncü çeyreği itibariyle yalnızca şirketin ‘İcra Kurulu Başkanlığı’ görevini üstleneceğini dile getirmişti.  

Bezos, Amazon’un kuruluşundan bu yana 27 yıldır aktif olarak yöneticilik görevine devam ediyordu. Bu süreç içerisinde şirket kurucusu, pek çok kez dünyanın en zengin insanları listesine girmiş ve zirveye oturmuştu. Amazon’un başarısı, Bezos’un kişisel servetini de oldukça olumlu yönde etkilemişti. ABD merkezli teknoloji devinin başarısının altında, e-ticaretin öncü markalarından biri olması ve bulut bilişim hizmetlerindeki yükselişi yatıyordu. Yaşanan gelişmeler sonrası; Jeff Bezos, Amazon’un CEO koltuğunu 5 Temmuz 2021 tarihi itibariyle resmen Andy Jassy’ye devretti. Bezos’un, devrin ardından uzay taşımacılığı şirketi Blue Origin’e ve yardımseverlik faaliyetlerine odaklanacağı kaydedildi.  

Amazon’un yeni CEO’su Andy Jassy kimdir?

Andy Jassy 

Diğer yandan; Andy Jassy, Amazon’un kuruluşundan 3 yıl sonra şirkete dahil olan bir isimdi. 2003’te bulut tabanlı bilişim hizmeti ‘Amazon Web Services (AWS)’ı kuran Jassy, 2016’da kıdemli başkan yardımcılığından AWS CEO’luğuna yükselmişti. Dünyanın en çok kullanılan bulut bilişim platformları ve arayüz sağlayıcılarından biri olan AWS; Netflix, Adobe, Arçelik, Peak Games ve Yemeksepeti gibi şirketler tarafından da kullanılıyordu. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon, Jeff Bezos’tan Sonra ‘CEO’ Koltuğuna Oturan Yeni İsmin Andy Jassy Olacağını Açıkladı 

Jeff Bezos, 2020 Yılında Yardım Kuruluşlarına Tek Seferde En Yüksek Bağışı Yapan Kişi Oldu! 

Jeff Bezos, ‘Dünyanın En Zengin İnsanları’ Sıralamasında Tekrar Zirveye Oturdu 

Jeff Bezos, Blue Origin’in İlk Turistik Uzay Uçuşunda Kardeşi ile Seyahat Edeceğini Açıkladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz