Sosyal medya devleri reklam mecrası bakımından artık daha sık tercih edilmeye başlandı. Instagram’da halihazırda bulunan alışveriş reklamları kısa süre sonra YouTube’da da görülmeye başlanacak.

Google, yapmış olduğu açıklamada YouTube için yeni alışveriş reklamlarını yayına aldığını belirtti. Bu yeni reklam modeli sayesinde artık markalar ürünlerini ve hizmetlerini YouTube’un ana sayfasında ve arama sonuçlarında tanıtabilecek.

YouTube’un yeni alışveriş reklam modeli ile birlikte artık kullanıcılar markalar hakkında bir arama yaptığında, alışveriş reklamları sayfanın üst kısmında önerilen ürünler şeklinde görülecek. Video arama sonuçlarının üstünde yer alacak olan yeni reklam modeli ana sayfada ise videolar arasında carousel şeklinde yer alacak.

YouTube’a ilk alışveriş reklamı veren marka Puma oldu. YouTube’un yeni alışveriş reklam modelinin zamanla yeni birçok reklamverenle dolacağı ise tartışılmaz bir gerçek olarak görülüyor.

Puma Group’un e-ticaret genel başkan yardımcısı Rick Almeida, YouTube reklamlarıyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Tüketiciler YouTube platformunda daha fazla içerik izlemeye devam ediyorlar ve biz, onlara ulaşmak ve onlarla etkileşim içinde olmak için onların bulunduğu yerde olmak istiyoruz. Bu yeni fırsat Puma’nın alışveriş stratejisini yeni bir özelliğe daha genişletmesini ve tüketicilere ilham vermesini sağlayacak”

YouTube’un yeni alışveriş reklam modelinin kullanıcıların ilgi alanında gösterileceği belirtildi.

YouTube alışveriş reklamları, anahtar kelimeler üzerinden değil markaların Merchant Center üzerinden sunulacağı ve bu doğrultuda ürün detayı ve bilgiler üzerinden kullanıcı karşısında çıkacağı belirtildi.