Amazon Prime Video, Netflix’i tahtından kaldırdı. ABD’de en çok tercih edilen dizi ve film yayınlama platformu unvanı, Netflix’den Amazon Prime Video’ya geçti.

Netflix ve Amazon Prime Video, dünyanın en popüler iki dizi ve film yayınlama platformu olarak uzun biri süredir çarpışma içinde bulunuyorlardı. Bu rekabet, her iki platformun da anavatanı olan ABD’de en çok kullanılan platform olmaktı.

Bu unvan, rekabetin ilk zamanlarında Netflix’in elindeydi fakat geçtiğimiz Kasım ayı ile Amazon Prime Video, bu durumu değiştirmeyi başardı. Böylece ABD’de en çok kullanılan dizi/film platformu olmayı başardı.

Amazon Prime Video’nun Tahta Oturmasında Netflix’in Son Zamanlarda Kan Kaybetmesinin Payı Var

Araştırma şirketi Parks Associates’in yaptığı araştırma doğrultusunda yıllık bazda ABD’de en çok tercih edilen ilk üç dizi ve film yayınlama platformu yine Netflix, Amazon Prime Video ve Hulu oldu. Fakat birincilik koltuğunda bu sefer Netflix oturmuyor.

Uzun süredir ikincilik koltuğunda oturan Amazon Prime Video, Netflix’in birincilik tahtına oturdu. Bu durumun nedeni olarak Netflix’in son zamanlarda uygulayacağını duyurduğu reklamlı abonelik planları ve hesap paylaşımını engelleme girişimleri olduğu tahmin ediliyor.

Amazon, rakibi böylesine kan kaybederken boş durmayıp platformun arayüzünü güncelledi. Aynı zamanda yepyeni kaliteli dizilerle karşımıza çıkmaya devam ederken en temel unsur olan abonelik planlarında hiçbir değişiklik yapmadı.

Netflix’in Düşüşe Geçmesine Neden Olan Değişiklikler

Bilindiği üzere Netflix, kısa bir süre önce platformda yapacağı değişiklikleri duyurmuştu ve bunun için ön hazırlık niteliği taşıyan güncellemeler yapmıştı.

Netflix, uzun zamandır hesap paylaşımı sisteminin engellenmesiyle gündemde yer alıyor. Herkesin bildiği üzere şu an ki durumda birkaç kişi bir araya gelip, tek bir Netflix hesabını ortak şekilde kullanabiliyor. Netflix ise bunun olmasını istemiyor ve 2023 yılından itibaren şifre paylaşımını durduracak.

Netflix’in, resmi internet sitesinde yayınladığı bir gönderi ile ”Erişim ve Cihazları Yönet” isimli yeni bir özelliğin kullanıma sunulduğu açıklandı. Netflix’in açıklamasına göre bu yeni özellik ile bir kullanıcı sahip olduğu hesabının hangi cihazlarda açık olduğunu görebilecek ve istemediği bir cihazdan kolayca çıkış yapabilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz